Realizując zadania związane z edukacją rolniczą zamieszczamy link do filmu dotyczącego zasad bioasekuracji.

http://www.piwet.pulawy.pl/piwet7/files/ASF/konf20170629/FILM-ASF.mp4

Zapraszamy do oglądania!

Przychylając się do Państwa prośby informujemy, że na obchody Jubileuszu 60-lecia można zapisywać się do 28 sierpnia 2017 r. za pomocą formularza elektronicznego dostępnego na stronie szkoły. Jednocześnie przypominamy, że potwierdzeniem udziału jest dokonanie wpłaty. W razie wątpliwości prosimy kontaktować się z sekretariatem.

Dyrektor ZSCKR w Mokrzeszowie
wraz z Komitetem Organizacyjnym

Słuchacze kwalifikacyjnych kursów zawodowych R.03 i R.06
mogą odbierać zaświadczenia
o ukończeniu kursu od 23.06.2017r.
w sekretariacie szkoły
w godzinach 7.30-15.30

7 czerwca 2017r na palcu manewrowym naszej szkoły w kolejnym konkursie w ramach bloku konkursów zawodowych odbył się bardzo widowiskowy pokaz. Celem konkursu „Precyzyjny mechanizator” było zaprezentowanie umiejętności praktycznych polegających na prawidłowym wykonaniu manewrów maszynami rolniczymi. W konkursie wzięli udział przyszli technicy agrobiznesu i mechanicy-operatorzy pojazdów i maszyn rolniczych. Wszyscy uczestnicy świetnie się spisali pokazując nie tylko kunszt swoich umiejętności, ale popisując się iście aptekarską precyzją. Ten fakt nie dziwi, gdyż nasi uczniowie to pasjonaci z zamiłowaniem podchodzący do tematu maszyn rolniczych.

Chłopcy zmagali się w trzech konkurencjach: cofanie przyczepą dwuosiową pod załadunek po łuku, zagregatowanie opryskiwacza z ciągnikiem oraz najbardziej emocjonująca konkurencja - obsługa ładowacza czołowego TURA. Zadanie polegało na wprowadzeniu zaczepionego sworznia do wiaderka. Rywalizacja była bardzo zacięta.

W konkurencji cofania przyczepą pod załadunek uczeń klasy I EZ Kacper Mazur nie dał szans swoim rywalom. Zwyciężył w wielkim stylu osiągając najlepszy wynik z czasem 45 sekund! Kolejny rezultat to 1 minuta 17 sekund – wynik należał do ucznia klasy II EZ Michała Kurka. III miejsce z czasem 1,20 zajął Michał Sulej z klasy II EZ.

W konkurencji zagregatowania opryskiwacza z ciągnikiem zwyciężył Hubert Sokołowski - uczeń klasy II EZ z czasem 1 minuta 46 sekund, II miejsce z czasem 2 minuty dwie sekundy przypadło Kacprowi Mazurowi z klasy I EZ, natomiast III miejsce z czasem 2 minuty 12 sekund należy do Marcina Łaska ucznia klasy I EZ. W konkurencji oprócz pomiaru czasu wykonania, ocenie podlegało również BHP, prawidłowość zaczepienia i przygotowanie opryskiwacza do pracy.

W konkurencji obsługi ładowacza czołowego TURA ocenie podlegała precyzja oraz czas wykonania. I miejsce z czasem 13 sekund zdobyli ex aequo uczniowie: Tomasz Kucharski z klasy I PTM oraz Michał Kurek z klasy II EZ, kolejne II miejsce w tej kategorii z czasem wykonania 15 sekund należy do Sebastiana Migasa z klasy II EZ, a III miejsce z czasem 17 sekund zajął uczeń klasy I EZ Adam Mazur

Konkursowi bacznie się przyglądała komisja konkursowa w składzie: Pani wicedyrektor Luiza Kępińska, Pani Elwira Podhalicz i Pan Krzysztof Hodel. Pomiar czasu wykonywał Pan Maciej Mazurek, a Pani Laura Potarzycka zajmowała się dokumentacją fotograficzną.

W trakcie konkursu mogliśmy również oglądać popisy mechanizatorskie Pani dyrektor Joanny Miłobóg, która mocno kibicowała wszystkim uczniom oraz Pani Laury Potarzyckiej, która również zaprezentowała umiejętności cofania przyczepą dwuosiową pod załadunek.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział, przepiękne widowisko i duże emocje, a laureatom serdecznie GRATULUJEMY! Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

9 czerwca 2017r. nasza szkoła gościła 5 gimnazjalistek z Gimnazjum Nr 1 w Świebodzicach. Były to uczennice zainteresowane kształceniem się w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych.

Uczniowie klasy 1 PT przygotowali i przeprowadzili w tym celu warsztaty kulinarne. Różnorodność potraw zaplanowanych w menu przypadła do gustu początkującym kucharzom. Dziewczyny chętnie i z dużą dokładnością wykonywały powierzone zadania. Nasi goście zapoznani zostali z oczekiwaniami szkoły, zaprezentowana została baza, udzielono również odpowiedzi na nurtujące pytania.

Przy wspólnej biesiadzie ze starszymi koleżankami i kolegami gimnazjalistki doświadczyły namiastki życzliwego klimatu, który już postrzegają jako mocną stronę szkoły. Samodzielnie sporządzone smakołyki umiliły wspólnie spędzony czas. Dobry początek to droga do sukcesu. Wszystko przed nimi. Od września … wielkie gotowanie!

Czekamy na Was!

8 czerwca 2017 odbyła się wycieczka dydaktyczna do Gniechowic zorganizowana przez Pana Krzysztofa Hodela. Pokaz polowy związany był z tematyką nawożenia. Mogliśmy zobaczyć „w akcji” najnowsze maszyny firmy Kverneland do stosowania nawozów sypkich oraz płynnych. Sprawdziliśmy też jak działają czujniki, które służą do wykrywania stężenia azotu, co przekłada się na właściwe dawkowania nawozów i zmniejsza ryzyko wypalenia zbóż. Przetestowaliśmy najnowsze systemy wspomagania do opryskiwaczy, np: system kontroli oprysków mający na celu dawkowanie w zależności od prędkości wiatru względem prędkości jazdy ciągnika. Program imprezy zawierał między innymi:

 • przegląd pól zbóż i rzepaku, na których zastosowano program ochrony roślin „Syngenta”,
 • pokaz kolekcji odmian rzepaku ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego oraz jęczmienia ozimego firmy Hyvido,
 • prezentacje nowych odmian zbóż i rzepaku,
 • pokazy polowe, prezentacje maszyn rolniczych służących do oprysków płynnych, rozsiewu nawozów sypkich,
 • siew zbóż, rzepaku i kukurydzy producenta marki Kverneland,
 • optymalne nawożenie roślin uprawnych Firmy YARA,
 • praktyczny instruktarz technik opryskiwania
 • konsultacje techniczne z ekspertami.

Po pokazach zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek zorganizowany przez „Syngentę” oraz Przedsiębiorstwo Rolne Agromlek Sp. z o.o. Wzięliśmy udział też w konkursach z nagrodami oraz innych atrakcjach. W jednym z konkursów jeden z naszych uczniów, Marcin Lubczyński z 2EZ, zajął 3 miejsce. Dobrze wypadł też Patryk Ryczek, który pokazał klasę, lecz zabrakło mu nieco szczęścia…

Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca. Teraz wiemy znacznie więcej na temat ochrony roślin.

5 czerwca uczniowie klasy III PT wraz z panią Brygidą Kowalczyk zaprosili do wspólnego gotowania członków swoich rodzin. Byli ojcowie, mamy, ciotki i siostry. Wspólnie stworzyli kulinarne cudeńka. Menu na ten dzień zawierało następujące potrawy: zupa gyros, roladki drobiowe z nadzieniem ryżowo – cukiniowym, roladki mięsno – ziemniaczane z sosem pieczarkowym, tortilla z kurczakiem i warzywami, knedle z serem i truskawkami, pierożki szpinakowe z ricottą, pączki z ziemniaków z kremem pomarańczowym, tort naleśnikowy. Trudno ustalić kto lepiej gotuje…

Degustacja była prawdziwą ucztą dla podniebienia.

Cały rok realizowaliśmy mini projekt wychowawczy. W jego ramach w zupełnie zmienionej formie zorganizowano w tym roku obchody Święta Odzyskania Niepodległości, przeprowadzono ankietę na temat rozumienia patriotyzmu przez młodzież, część lekcji wychowawczych poświęcono tematyce patriotycznej, a w holu szkoły wyeksponowano plakaty przygotowane przez uczniów pokazujące jak oni postrzegają współczesny patriotyzm. Doskonałym zakończeniem projektu okazały się obchody Dnia Patrona - konkurs wiedzy i wystawa tematyczna przygotowane przez Panią Agnieszkę Stelmach.

W przyszłym roku szkolnym będziemy pracować nad utrwalaniem kultury języka.

W niedzielę 4 czerwca 2017r., wczesnym rankiem nasi uczniowie wyjechali na dwutygodniowe praktyki zagraniczne. A wszystko to za sprawą projektu „Kompozycje z ziół elementem dekoracyjnym każdego ogrodu” w ramach programu Erasmus+. Na zbiórce uczniów żegnała koordynator projektu Pani Elwira Podhalicz oraz kierownik praktycznej nauki zawodu – Pani Monika Kołakowska.

Do Niemiec wyjechało 18 uczniów wraz z opiekunami - Panią Dorotą Koczut i Panem Ryszardem Skotnickim. Nasza młodzież będzie miała okazję na zdobycie nowych doświadczeń ukierunkowanych na rozwój zawodowy w zakresie agrobiznesu i architektury krajobrazu oraz rozwijanie dotychczasowych umiejętności zawodowych i poszerzenie horyzontów, które umożliwią doskonalenie słownictwa zawodowego w języku niemieckim, a także komunikowania się zarówno w języku niemieckim, jak i angielskim, ponieważ w Ośrodku „DEULA – Nienburg” oprócz naszej ekipy przebywa ok. 200 młodych ludzi z całego świata.

Udział w praktyce traktowany jest jako ogromne wyróżnienie i wyjątkowa nagroda, oczywiście po spełnieniu wymogów rekrutacyjnych ujętych w założeniach projektu. Praktyki w ramach programu Erasmus + w całości finansowane są ze środków Unii Europejskiej. Uczestnicy projektu otrzymali również kieszonkowe na pobyt w Nienburgu.

Uczniowie oprócz doskonalenia umiejętności zawodowych, w czasie wolnym od pracy będą realizowali program kulturowy. Na pewno odwiedzą wiele ciekawych miejsc, wśród nich nie zabraknie takich atrakcji, jak zwiedzanie „Ogrodów świata” w Hanowerze, czy poznawanie zabytków i osobliwości Bremen, Soltau i okolic Nienburga. Po zakończeniu praktyk każdy uczeń otrzyma certyfikat Europass Mobilitty.

Na stronie projektu będziemy na bieżąco relacjonowali jak przebiega ich pobyt w nowoczesnym ośrodku kształcenia „DEULA – Nienburg”.

Zapraszamy do śledzenia strony projektu!!!

31 maja 2017r. w naszej szkole w ramach bloku konkursów zawodowych odbył się II etap szkolnego konkursu ekonomicznego pt. „Będę Przedsiębiorcą”. Celem konkursu było uaktywnienie i rozpowszechnianie wśród młodzieży wiedzy z zakresu przygotowania do prowadzenia działalności gospodarczej oraz promowanie postaw przedsiębiorczych. Konkurs składał się z dwóch etapów: pisemnego i ustnego.

I etap konkursu odbył się 24 i 25 maja. Zadaniem uczestników tej części było rozwiązanie testu zawierającego 20 pytań. Natomiast celem etapu było wyłonienie spośród uczniów trzyosobowych drużyn, które reprezentowały klasę podczas dalszych zmagań.

II etap składał się z dwóch rund i przebiegał w formule „Jeden z dziesięciu”. W I rundzie kapitan drużyny losował miejsca w turnieju od 1 do 6 i udzielał odpowiedzi na pytanie losowo zadane pytanie przez prowadzącego. Drużyna miała 30 sekund na udzielenie odpowiedzi. Każdy „team” otrzymał 3 szanse (nadmuchane balony). Zła odpowiedź lub brak odpowiedzi po upływie ustalonego czasu skutkowała przebiciem balona i utratą szansy. Utrata trzech szans oznaczała odpadnięcie z gry. Runda I miała na celu wyłonienie 3 drużyn do ścisłego finału. W finałowej rundzie dwie drużyny walczące o I miejsce musiały wykazać się nie tylko wiedzą, ale i szybkością. Prowadzący, czyli Pani Elwira Podhalicz, zadawała drużynom 20 pytań. Drużyna, która pierwsza zgłosiła chęć odpowiedzi i prawidłowo odpowiedziała na zadane pytanie, otrzymywała punkt. Po zaciętej rywalizacji ostatecznie:

I miejsce zdobyła drużyna z klasy I CT w składzie: Natalia Walentynowicz – kapitan , Oliwia Lurka i Kinga Prymula.

II miejsce zdobyła drużyna z klasy I PTM w składzie: Kacper Król – kapitan oraz Natalia Pawłowska i Tomasz Kucharski

III miejsce wywalczyła drużyna z klasy II MT w składzie: Mateusz Zaczyński – kapitan oraz Aleksandra Trafas i Maciej Zięba

Organizatorami konkursu byli: Pani Elwira Podhalicz, Pan Tomasz Podrzycki i Pan Ryszard Skotnicki.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział, a laureatom serdecznie gratulujemy!

31 maja obchodziliśmy dzień bez papierosa. Uczniowie klas pierwszych przygotowali na tę okoliczność plakaty, które jednocześnie wrażają ich pogląd na temat palenia papierosów. Szczególnie ciekawie brzmiały hasła...

„Jedna paczka, druga paczka, wyhodujesz raczka”...

Ciekawym akcentem obchodów Międzynarodowej Dnia Dziecka był udział całej społeczności szkolnej w cyklicznej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Nasza szkoła uczestniczyła w tym przedsięwzięciu pierwszy, ale na pewno nie ostatni raz. Pogoda dopisała i wspólne czytanie miało charakter „intelektualnego pikniku”.

Udział w tej akcji pozwoli szkole uczestniczyć w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

31 maja teren naszej szkoły był planem filmowym. Wszystko to za sprawą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który zlecił Telewizji Polskiej realizację kampanii edukacyjno-promocyjnej na temat szkół rolniczych. Zgodnie z zaleceniami zostaliśmy zobowiązani do wytypowania jednego ucznia, który miał być przewodnikiem ekipy filmowej po szkole. Po kilku próbach okazało się, że najlepiej w „oku kamery” wypada Aleksandra Chudy - uczennica klasy pierwszej technikum w zawodzie technik hodowca koni. Wsparciem Oli była nasza szkolna maskotka, Jabłko Jonatan (Agata Koza). Udało nam się w zasadzie w całości zrealizować opracowany przez panie Mizerską i Podrzycką scenariusz filmu. Okazało się, że Ola może stanowić konkurencję dla profesjonalnych prezenterek telewizyjnych, a Agata, czyli Jabłko ma żelazną kondycję - dziewczyny byłyście wspaniałe!!! Ale nie tylko one, ponieważ znakomicie pokazali się chłopcy z EZ-etek, którzy ujarzmili wielkie maszyny. Bardzo dobrzy byli też inni: siatkarze i ćwiczących na piłkach, grupa żywieniowców, którzy najpierw wyczarowywali jabłkowe cudeńka, a następnie nimi częstowali. Przyszli architekci krajobrazu wyszli w plener i pokazali na co ich stać. Furorę zrobili uczniowie agrobiznesu dumnie prezentując zastosowanie programu „Rolikon”. Nie zabrakło też „akcentów końskich”. Wisienką na torcie był pokaz umiejętności jeździeckich dziewczyn z klasy III PTC oraz parada w damskim siodle Oli w zwiewnej i eleganckiej sukni.

Wszystkim zaangażowanym osobom, nauczycielom i uczniom dziękuję bardzo za włożony trud, poświęcony czas i ten kawałek serca. Na odcinek poświęcony naszej szkole zapraszam w sobotę 10 czerwca o 15.20. Martwić może jedynie fakt, że emisja będzie trwała tylko 3 minuty. Na szczęście pan Wójtowicz udokumentował naszą pracę.

Nasz Master Chef, czyli tegoroczny szkolny konkurs odbył się nie przez przypadek w Dzień Matki. Wzięli w nim udział uczniowie wszystkich klas technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Trzy ekipy miały do wykonania 3 punktowane zadania przygotowane przez nauczycieli przedmiotów zawodowych – Panie Brygidę Kowalczyk i Jolantę Pinczakowską.

Pierwsze zadanie niewątpliwie stanowiło pokaz kunsztu i zdolności manualnych. Uczniowie mieli wykonać 40 tartinek, których bazą było ciemne pieczywo i pasty smakowe. Cała trudność polegała na tym, że te małe, niezwykle smaczne kanapeczki musiały być niepowtarzalne. Przy zdobieniu kanapek pomocny stał się carving, dzięki któremu np. zwykłe rzodkiewki zamieniały się w kwiaty.

Druga konkurencja wiązała się ściśle z datą 26 maja. Zadaniem zespołów było przygotowanie słodkości dla Mamy. I tutaj poziom był wysoki i bardzo wyrównany, co nie dziwi, bo każdy zespół włożył w wykonanie dzieła kawałek serca...

Kiedy przyszła pora na quiz, uczniowie musieli wykazać się wiedzą branżową, ale i np. znajomością geografii, kiedy trzeba było połączyć daną potrawę z nazwą kraju, z którego się ona wywodzi. Śmiałków nie przestraszyły także nazwy egotycznych owoców (kto wie jak wygląda persymona, karambola czy pitaja?).

Jury miało twardy orzech do zgryzienia, stąd na wyniki trzeba było trochę poczekać. Oglądanie i smakowanie wreszcie przełożyło się na werdykt… Był on nieco zaskakujący, gdyż okazało się, że w każdej kategorii zwyciężyła inna klasa. Wyniki przedstawiają się następująco:

Kategoria „tartinki”:
I miejsce – klasa III
II miejsce – klasa I
III miejsce – klasa II

Kategoria „słodkości”:
I miejsce – klasa I
II miejsce – klasa II
III miejsce – klasa III

Kategoria „quiz”:
I miejsce – klasa II
II miejsce – klasa III
III miejsce – klasa I

Wszystkim zespołom gratulujemy!

Maj 2017 roku obfitował w liczne wydarzenia w życiu szkoły, jednak zaangażowanie wszystkich zmysłów i duży kawał serca przypadł IV Crossowi Mokrzeszowskiemu. Impreza trwała aż dwa dni, w czasie których w piątek 19 maja gościliśmy nastoletnich biegaczy -gimnazjalistów i nieco „starszą młodzież” w sobotę 20 maja. Zawodników było wielu, ale należy podkreślić, że „nasi” stanęli na wysokości zadania. Oczywiście dobry przykład dali nauczyciele wychowania fizycznego, którzy wystartowali w biegu i zainspirowali do tego samego uczniów klasy III PTC tj. Kamilę Majewską, Cecylię Kisiel, Halinę Kochman i Sebastiana Matjaszka (przewodniczącego klasy). Wszyscy nie tylko ukończyli stawkę, ale i uzyskali dobre rezultaty, np. Kamila zajęła drugie miejsce w kategorii „Gazela”.

Atrakcji w tych dniach było wiele… konie, kucyki, pieczone kiełbaski, pyszne ciasta i inne wiejskie smakołyki. Jednak hitem tegorocznego Crossu okazała się nasza nowa maskotka - Jabłuszko. Chwilami można było mieć wrażenie, że się cudownie rozmnożyło, bo ćwiczyło, pozowało do zdjęć, wsiadało na ciągnik, bawiło się z dziećmi, biegało i rozdawało uśmiechy. Pewnie nie każdy wie, któż w tym jabłku skrył się… Była to przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, niezwykle wytrzymała i aktywna Agata Koza. Brawo Agato!

Brawa należą się także chłopcom z klasy I i II EZ, uczniom klasy II PTH, I CT i III PTC, bo oni dotarli do szkoły prawie w 100% mimo wolnej soboty.

Oklaski i podziękowania także dla całego grona pedagogicznego, pracowników administracji i obsługi.

Po raz kolejny Cross pokazał, że tworzymy sprawny i skuteczny w działaniu zespół. Już dziś myślimy o tym co nas czeka za rok, bo będzie to mały jubileusz… Kłopoty może sprawić tylko ocena przyszłorocznego przedsięwzięcia, bo tegoroczny Cross był na szóstkę!

Pod takim tytułem Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi organizuje kampanię promującą szkoły rolnicze prowadzone przez resort. W ramach akcji TVP nakręci filmy o 47 Zespołach Szkół Centrach Kształcenia Rolniczego, które są nowoczesnymi placówkami o szerokiej ofercie edukacyjnej dla młodzieży i dorosłych. Audycje mają pomóc przede wszystkim gimnazjalistom i ich rodzicom w dokonaniu wyboru właściwej szkoły.

Odcinek poświęcony ZSCKR w Mokrzeszowie będzie wyemitowany w TVP 3 w sobotę 10 czerwca o godz.15.20 i w niedzielę 11 czerwca o godz. 6.20.

Zapraszamy do oglądania!

http://tvp3.tvp.pl/30682675/rolnik-szuka-szkoly

Plan emisji odcinków „Rolnik szuka szkoły”

 

Numer odcinka

Data emisji

Godzina emisji

Emisja powtórki

1.

13.05.2017

sobota

15:20

14.05. – 6:20 (niedziela)

2.

14.05.2017

niedziela

14:10

15.05. – 6:20 (poniedziałek)

3.

20.05.2017

sobota

15:20

21.05. – 6:20 (niedziela)

4.

21.05.2017

niedziela

14:10

22.05 – 6:20 (poniedziałek)

5.

27.05.2017

sobota

15:20

28.05. – 6:20 (niedziela)

6.

28.05.2017

niedziela

14:10

29.05. – 6:20 (poniedziałek)

7.

3.06.2017

sobota

15:20

4.06. – 6:20 (niedziela)

8.

4.06.2017

niedziela

14:10

5.06 – 6:20 (poniedziałek)

9.

10.06.2017

sobota

15:20

11.06. – 6:20 (niedziela)

10.

11.06.2017

niedziela

14:10

12.06. – 6:20 (poniedziałek)

13 maja (1 odcinek)

1. Sokołów Podlaski - woj. mazowieckie

2. Stare Lubiejewo - woj. mazowieckie

3. Gołotczyzna - woj. mazowieckie

4. Golądkowo - woj. mazowieckie

5. Korolówka- Osada - woj. lubelskie

14 maja (2 odcinek)

1. Studzieniec - woj. mazowieckie

2. Dobrocin - woj. warmińsko- mazurskie

3. Karolewo - woj. warmińsko- mazurskie

4. Swarożyn - woj. pomorskie

5. Rudka - woj. podlaskie

20    maja (3 odcinek)

1.     Kamień Mały -woj. lubuskie

2.     Bobowicko - woj. lubuskie

3.     Henryków - woj. lubuskie

4.     Jabłoń - woj. lubelskie

5.     Leśna Podlaska - woj. lubelskie

21     maja (4 odcinek)

1.     Janów - woj. podlaskie

2.     Suwałki - woj. podlaskie

3.     Sejny - woj. podlaskie

4.     Marianowo - woj. podlaskie

5.     Bydgoszcz - woj. kujawsko- pomorskie

27 maja (5 odcinek)

1.     Powiercie - woj. wielkopolskie

2.     Brzostowo - woj. wielkopolskie

3.     Stary Brześć - woj. kujawsko- pomorskie

4.     Kowal - woj. kujawsko- pomorskie

5.     Bonin - woj. zachodniopomorskie

 28 maja  (6 odcinek)

1.     Rzemień - woj. podkarpackie

2.     Nowosielce - woj. podkarpackie

3.     Okszów - woj. lubelskie

4.     Siennica Różana - woj. lubelskie

5.     Potoczek - woj. lubelskie

3 czerwca (7 odcinek)

1.     Różaniec - woj. lubelskie

2.     Nowy Targ - woj. małopolskie

3.     Bystra - woj. małopolskie

4.     Hańczowa - woj. małopolskie

5.     Mieszkowice - woj. zachodniopomorskie

 4 czerwca (8 odcinek)

1.     Żarnowiec - woj. śląskie

2.     Zduńska Dąbrowa - woj. łódzkie

3.     Mieczysławów - woj. łódzkie

4.     Widzew - woj. łódzkie

 10 czerwca (9 odcinek)

1.     Dobryszyce woj. łódzkie

2.     Bogdańczowice woj. opolskie

3.     Mokrzeszów woj. dolnośląskie

4.     Głubczyce woj. opolskie

11 czerwca (10 odcinek)

1.     Nakło Śląskie - woj. śląskie

2.     Chroberz - woj. świętokrzyskie

3.     Sichów Duży - woj. świętokrzyskie

4.     Sandomierz – woj. świętokrzyskie

9 maja br. tradycyjnie już po raz 17 młodzież z internatu Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie wraz z wychowawcami Panią Haliną Bilicką-Kowaluk i Panią Małgorzatą Rasałą brała udział w marszu zorganizowanym z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Świdnicy.

Młodzież zabezpieczała cały pochód, dbała o bezpieczeństwo uczestników. Celem przedsięwzięcia było pokazanie solidarności z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Jak co roku frekwencja dopisała i okazało się, że z roku na rok jest coraz więcej ośrodków i ludzi pomagających osobom niepełnosprawnym. Po happeningu, podczas którego w niebo wyleciało około 300 balonów z marzeniami osób niepełnosprawnych, zostaliśmy poczęstowani ciepłymi napojami, słodyczami i owocami.

Druga grupa naszych uczniów wraz z Panią Brygidą Kowalczyk zaangażowała się w obsługę poczęstunku kawowego zorganizowanego w Teatrze Świdnickim po części artystycznej. Przedstawienie przygotowane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie skłoniło wszystkich do refleksji. Aktorzy świetnie odegrali swoje role i pokazali, że mają talent aktorski.

Podsumowując tegoroczny Dzień Godności można powiedzieć, że mimo chłodu i mało przyjaznej pogody, atmosfera, która towarzyszyła imprezie była przepełniona wyjątkowym ciepłem, serdecznością i ludzką życzliwością.

5 maja 2017 delegacje uczniów z klas 1CT, 1PTM oraz 2MT z Panią Karoliną Czaplińską i Panią Joanną Hodel wzięły udział w Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć wiele gatunków i ras zwierząt hodowanych w Polsce, między innymi różne gatunki drobiu oraz wiele ras owiec, kóz, koni, kuców, krów mlecznych i mięsnych, królików a nawet szynszyli.

Uczniowie chętnie oglądali wystawy poszerzając swoją wiedzę z produkcji zwierzęcej.

Na tegorocznym apelu poświęconym rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Świętu Flagi przytoczono słowa św. Jana Pawła II: „Tracąc pamięć, gubimy swoją tożsamość i wyrzekamy się cząstki samych siebie, być może tej najcenniejszej, bez której przestajemy rozumieć otaczający nas świat”. Dlatego 26 kwietnia, aby uzmysłowić całej społeczności szkolnej, jak ważną rolę i znaczenie mają także dzisiaj słowa „Bóg - Honor – Ojczyzna”, uczniowie klasy I CT w zawodzie technik hodowca koni przygotowani przez wychowawczynię Panią Joannę Hodel przypomnieli najważniejsze wydarzenia związane ze świętami narodowymi. Część artystyczna o patriotycznej wymowie miała umocnić polską tożsamość widzów i odświeżyć pamięć o wydarzeniach z II połowy XVIII stulecia, które wpłynęły na losy Polski. Bo przecież wsłuchując się w głos przeszłości, uczymy się rozumieć i mądrze kształtować teraźniejszość.

Dzień Ziemi obchodzi się od lat 70 XX wieku na wiosnę, kiedy przypada na obu półkulach moment zrównania dnia i nocy. Ten czas ma wymiar symboliczny – kojarzy się z przebudzeniem przyrody i nowym życiem. Jest też dniem, kiedy na całym świecie ludzie włączają się w działania ekologiczne uświadamiając sobie tragiczny los planety (zmiana klimatu, brak wody, wymieranie gatunków), na której żyją.

Choć w tym roku wiosna nas nie rozpieszcza, a niektórzy tkwią jeszcze w sennym zimowym marazmie, (czemu dziwić się nie należy, bo i jest zimno i pochmurno), nasi uczniowie zawalczyli o kolor. Chwycili za farby, kredki, pastele i inne materiały. Tym sposobem powstała galeria plakatów o tematyce ekologicznej, które można podziwiać w holu głównym szkoły.

28 kwietnia kolejni absolwenci ostatni raz usłyszeli szkolny dzwonek. Pani Dyrektor podkreśliła, że są wyjątkowym 60 rocznikiem absolwentów, ponieważ nasza szkoła obchodzi w 2017 roku okrągły jubileusz. Niestety w tym wyjątkowym dniu pogoda ostudziła wszystkich, rano przywitał nas śnieg, a potem padał deszcz. Być może były to łzy smutku, ponieważ dwie klasy rozstawały się ze szkołą. Na uroczystości nie mogło zabraknąć nagród i podziękowań. W tym roku szkołę z najlepszym wynikiem ukończyła Michalina Nowak. Do pamiątkowej „złotej księgi” wpisali się również: Agata Charciarek, Kamila Kluge, Angelika Sondaj, Paweł Figurski. Promykiem słońca w czasie tych pożegnań był niewątpliwie program artystyczny w całości przygotowany i wymyślony przez klasę III PTC pod czujnym okiem wychowawcy – Pani Ewy Mizerskiej. Ogromne wrażenie zrobiły też upieczone przez uczennice tej klasy (technikum żywienia i usług gastronomicznych) pyszne torty dla absolwentów. Swoją premierową prezentację miała nowa szkolna maskotka, na razie potocznie zwana "jabłkiem". Pani Dyrektor ogłosiła konkurs na nadanie jej imienia, które poznamy na początku czerwca.


26 kwietnia na lekcji wychowawczej w klasie 2 MT gościliśmy absolwenta naszej szkoły Kamila Młynarczyka. Kamil został zaproszony przez uczniów. Prowadzi on obecnie własną działalność gospodarczą związaną z rolnictwem, której rozwój wzbudził w uczniach technikum agrobiznesu zainteresowanie. Klasa przygotowała listę pytań, na które Kamil z chęcią odpowiadał. Przyznał, że wiedza i umiejętności, które zdobył w szkole są przydatne w prowadzeniu firmy i poruszaniu się na rynku pracy. Na pytania związane z wspomnieniami o szkole, Kamil odpowiadał z sympatią i ze wzruszeniem. Spotkanie odbyło się w miłej i pogodnej atmosferze.

1.8.00 – 8.45
2.8.50 – 9.35
3.9.40 – 10.25
4.10.45 – 11.30
5.11.40 – 12.25
6.12.35 – 13.20
7.13.25 – 14.10
8.14.15 – 15.00

W ramach akcji „Dzień Dla Życia” 11 kwietnia 2017r. odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa w naszej szkole. Krew można było oddawać przed budynkiem głównym szkoły, dokładnie w KRWIOBUSIE.

I tym razem znalazło się wielu chętnych. Byli to nie tylko uczniowie i uczennice (37 osób), ale i nauczyciel naszej szkoły – pan Krzysztof Hodel. W przedsięwzięciu wzięli udział w ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym także pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie. Dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się zebrać blisko 7 litrów krwi, co z pewnością pozwoli na uratowanie niejednego ludzkiego życia.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wzrost zapotrzebowania na krew i propagowanie u młodzieży postaw społecznych. Pomysłodawcą i zarazem organizatorem kolejnej akcji był Pan Szymon Gumny współpracujący z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Kto może oddać krew? Krew oddawać może osoba w wieku 18-65 lat ważąca powyżej 50 kg i ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Bardzo ważne dla bezpieczeństwa krwi jest regularne jej oddawanie. Krew można oddawać co 56 dni, czyli co 8 tygodni, w tym kobiety oddają krew 4, a mężczyźni 6 razy w roku. Samo oddawanie krwi pełnej trwa średnio 8 minut i jest prawie bezbolesne – czujemy najwyżej lekkie ukłucie igłą. Sprzęt używany podczas donacji (czyli oddawania krwi) jest jednorazowy. Aby oddać krew należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, trzeba też wypełnić kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia.

Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji składamy serdeczne podziękowania ponieważ oddając krew ratujesz życie.

20 kwietnia 2017r. uczeń Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie Przemysław Siamburski uczestniczył w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie. Ponieważ podczas eliminacji szkolnych okazał się najlepszy, reprezentował naszą szkołę podczas etapie centralnym zorganizowanego na Wydziale Inżynierii Produkcji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Na uczestników czekał test wraz z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej. Nasz reprezentant nie zajął miejsca na podium, jednakże gratulujemy udziału w eliminacjach centralnych i życzymy sukcesu w przyszłych edycjach.

19 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach 74 rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Aby upamiętnić bohaterów heroicznej walki oraz ofiary poświęcenia w obliczu zagłady, wolontariusze przygotowali kwiaty, które rozdali na długiej przerwie uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz przypadkowym przechodniom informując o symbolice żółtych żonkili. Uczniowie wykazali się dużą wrażliwością i wiedzę i na temat tragicznej sytuacji mieszkańców getta.

Wcześniej, tj. 9 marca grupa pasjonatów historii wzięła udział w warsztatach na temat gospodarczej i kulturowej roli ludności w Polsce. Zajęcia te odbyły się w Domu Spotkań w siedzibie Fundacji Krzyżowa dla Pojednania Europejskiego. Pierwszą część cyklu poświęcona była koncepcjom osiedlenia się (Polin), roli kobiet oraz obowiązkowi nauki. Praca w grupach polegała na rozpoznaniu przestrzeni synagogi i przyswojeniu ważnych terminów: Tora, Ner Tamid,, Bima, rabin i tzw. babiniec.

Z dużym zainteresowaniem młodzież opisała tradycyjny żydowski ubiór, porównując go z tym bardziej nowoczesnym oraz wymieniała specjały kuchni żydowskiej ściśle związane z zasadami koszerności oraz okresami świątecznymi.


5 kwietnia 2017r. uczniowie klas II EZ i III MT wraz z nauczycielami Panem Gumnym, Panią Krzemińską, Panią Potarzycką pojechali na wycieczkę do Hydropolis, które znajduje się we Wrocławiu. W trakcie zwiedzania mieli okazję zobaczyć różnorodne interaktywne instalacje pokazujące wodę z różnych fascynujących perspektyw. Fascynujące okazało się wykorzystanie w szerokim aspekcie multimediów sprawiających, że wrażenia wizualne i słuchowe składały się w nieprawdopodobną całość. Warto dodać, że wrocławskie Hydropolis jest jedynym tego rodzaju obiektem w Polsce i jednym z nielicznych na świecie.

Po wizycie w Hydropolis, uczniowie zobaczyli kolejną atrakcję rejonu, czyli Kolejkowo. Przedstawiony tam miniaturowy Dolny Śląsk zachwycił m.in. tym, że wszystkie elementy instalacji zostały wykonane z ogromną dokładnością i wiernie odzwierciedlają rzeczywistość.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tych miejsc, ponieważ są na liście nowości regionu Dolnego Śląska i robią naprawdę ogromne wrażanie!


16 marca 2017 w Miejskim Domu Kultury odbyły się V Świebodzickie Targi Przedsiębiorczości i Planowania Kariery . Swoją ofertę edukacyjną, a także tę związaną z doradztwem i wsparciem w zakresie planowania przyszłości, prezentowały 23 placówki z całego regionu. Targi otworzyli wspólnie: Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz oraz Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy Teresa Walczak.

Nasza szkoła była aktywnym uczestnikiem targów. Mieliśmy własne stoisko reklamowe, które przyciągało wielu zainteresowanych gimnazjalistów ciekawą ofertą edukacyjną. Podczas prezentacji nie zabrakło uczniów w strojach ludowych. Rozdaliśmy mnóstwo ulotek i folderów reklamowych, a także częstowaliśmy gości własnoręcznie upieczonymi ciasteczkami.

V Świebodzickie Targi Przedsiębiorczości i Planowania Kariery odwiedziło w sumie 300 młodych ludzi ze świebodzickich (i nie tylko) szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Czekamy w szkole na nowych kolegów i koleżanki!

29 marca 2017 w Jaworzynie Śląskiej odbył się powiatowy etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. To tej części konkursu zakwalifikował się Paweł Figurski - uczeń klasy IV. Poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki, a rywalizację podgrzewał fakt, że tylko zdobywca pierwszego miejsca awansował do etapu wojewódzkiego. Nasz bohater zajął bardzo wysokie drugie miejsce.

Gratulujemy i dziękujemy Pawłowi za godne reprezentowanie szkoły w OTWP przez kilka lat. Teraz szukamy chętnych, pełnych wiedzy i pasji, którzy będą walczyć o dobre miejsce w przyszłorocznej już 41 edycji OTWP "Młodzież zapobiega pożarom".

W ubiegłym roku pierwszy raz zorganizowaliśmy Festiwal Przedmiotów Ogólnokształcących. Przeprowadziliśmy także ankietę ewaluacyjną wśród młodzieży, której wyniki pokazały, że uczniowie chcą większej ilości zajęć terenowych. Realizując potrzeby uczniów zaproponowaliśmy w tym roku następujące zajęcia:

1. „ŚLADAMI PRZODKÓW” - przyglądanie się zabytkom, poszukiwanie najstarszych nagrobków, ustalenie, czy rodziny tych ludzi mieszkają nadal w Mokrzeszowie.

Wyprawa na cmentarz Mokrzeszowski okazała się wielką przygodą, ponieważ ksiądz Mateusz przygotował mini wykład na temat historii Mokrzeszowa. Wykorzystał znajomość z księdzem proboszczem z tutejszej parafii, więc mogliśmy zwiedzić także kościół, gdzie specjalnie dla naszych uczniów odsłonięto figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Glorii. Na cmentarzu tajemnice nekropolii ujawniła pani Mieczysława Dubiel - sołtys Mokrzeszowa. Nauczyciel języka niemieckiego pani Dorota Koczut przygotowała dla każdego ucznia słowniczek tematyczny, tłumaczyła również inskrypcje z języka niemieckiego znajdujące się na nagrobkach.

2. „FAUNA I FLORA W OKOLICACH JEZIORKA DAISY”- spacer nad jeziorko Daisy: rozpoznanie roślin, skał, minerałów, owadów. Mini wykład na temat wapieni.

Uczniowie z różnych klas otrzymali zadania związane z wyszukiwaniem warstw lasu (runo, podszyt, warstwy drzew), a także charakterystycznych roślin i zwierząt. Młodzież miała okazję również wysłuchać mini wykładu na temat kamieniołomu i budowy geologicznej skał. Najlepiej zadanie wykonały uczennice klasy 4 MTC Natalia Stasiak i Emilia Gubicz oraz uczennice klasy 2 PTH Aleksandra Sobiesiak i Emilia Marud. Każdy z uczestników otrzymał drobną nagrodę w postaci czekolady.

3. „POSZUKIWANIE SKARBÓW – WIELKA WYPRAWA” - spacer po Mokrzeszowie. Wyszukiwanie atrakcji lokalnych architektonicznych i przyrodniczych.

Jak aparat cyfrowy robi zdjęcia? Czym jest zasada trójpodziału i co ma wspólnego z ciągiem Fibonacciego? Jak zrozumieć głębię ostrości? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi szukali uczestnicy wiosennej foto wyprawy, którzy po nitce współrzędnych GPS szli trasą przygotowana przez pana Ryszarda Skotnickiego. I wszystko to niby w poszukiwaniu skarbu, jakim tak naprawdę jest wiedza i umiejętności z zakresu fotografii, bo przecież aparat to nie karabin i za każdym zdjęciem powinna chować się jakaś ciekawa historia bądź wspomnienie...

4. „DECUPAGE - ale jaja” - warsztaty artystyczne.

Osoby prowadzące, czyli panie Basia i Jola, już po raz drugi gościły w naszej szkole. Młodzież, a właściwie dziewczęta i nauczycielki zdobiły styropianowe pisanki. Zgodnie stwierdziłyśmy, że decoupage to technika wymagająca dużo cierpliwości i zdolności manualnych. Barwne dzieła uczestników warsztatów będą miłym prezentem wielkanocnym dla przyjaciół szkoły.

5. „SZKOLNY MURAL” – konkurs na graffiti.

17 marca jury wybrało 2 projekty spośród 9 złożonych przez poszczególne klasy. Wygrały projekty klasy III PTC- autorstwa Wiktorii Stasik i I CT – autorstwa Aleksandry Chudy. Oba projekty zostały przeniesione na mur szkoły, tym samym rozpoczęliśmy ozdabianie otoczenia boiska szkolnego… Ciąg dalszy nastąpi. Należą się podziękowania pani dyrektor za zakup farb i akcesoriów niezbędnych do bezpiecznego malowania.

Dwa tygodnie przed dniem wiosny zaczęliśmy sprawdzać prognozy pogody, dlatego mieliśmy przygotowany także drugi wariant zajęć w razie deszczu. Na szczęście pogoda nam sprzyjała, tym uczniom, którzy brali udział towarzyszyła także pogoda ducha i generalnie można uznać, że tegoroczny Festiwal Przedmiotów Ogólnokształcących realizowany w pierwszym dniu wiosny spełnił nasze oczekiwania.

16 marca 2017 roku w naszej szkole odbył się szkolny konkurs języka angielskiego i języka niemieckiego.

Język angielski - wyniki

I MIEJSCE JOANNA KUC - kl. 2 PTH

II MIEJSCE IGA KIECENKA - kl. 2 PTH

III MIEJSCE NORBERT STRZELCZYK - kl. 2 PTH

Język niemiecki - wyniki

I MIEJSCE DORIS JĘDRZEJCZYK - kl. 2 PTH

II MIEJSCE KAMILA MAJEWSKA - kl. 3 PTC

NORBERT STRZELCZYK – kl. 2 PTH

III MIEJSCE KLAUDIA JAGIEŁŁO - kl. 2 PTH

Gratulujemy wyników!

Dnia 24 marca grupa agrobiznesu z klasy 1 PTM wraz z nauczycielem, panią Karoliną Czaplińską, uczestniczyła w wycieczce dydaktycznej do Ośrodka Hodowli Zarodowej w Gilowie i Stasinie. Uczestnicy zajęć zostali oprowadzeni przez kierownika obiektu i panią zootechnik. Ferma w Gilowie posiada krowy rasy H-F czerwono-biały, oraz 2 rasy zachowawcze: polską czerwoną i polską czerwono-białą natomiast obiekt w Stasinie prowadzi stado bydła mięsnego rasy Limousine.

Przyszli hodowcy uważnie słuchali wykładu na temat cyklu hodowlanego, żywienia zwierząt, rozrodu oraz doju. Byli świadkiem doju przy pomocy dojarni karuzelowej HBR na 20 stanowisk. Uczniowie mieli niezwykłe szczęście obserwować przebieg sztucznej inseminacji oraz porodu krowy. Byli świadkami przyjścia na świat zdrowego cielaczka. Wszyscy zostali „ojcami chrzestnymi” malucha.

Wycieczka zakończyła się pysznym poczęstunkiem i wszyscy w dobrych humorach szczęśliwie rozpoczęli weekend.

23 marca 2017 roku uczniowie klasy 2 MT i 3 PTC mieli okazję zwiedzać Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Sam gmach i jego wnętrze wywołało wśród młodzieży wrażenie! Podczas zwiedzania zostaliśmy zapoznani z historią, architekturą oraz akustyką budynku. Inspiracją dla architekta był instrument muzyczny - kształt obiektu oraz materiał imitujący drewno zastosowany na elewacji przypominają pudło rezonansowe instrumentu strunowego. Foyer, pokryte innowacyjnym materiałem o nazwie corian, poprzez czerń ścian i biel balkonów nawiązuje do klawiatury fortepianu. Ponadto uczniowie mieli okazję uczestniczyć w próbie Filharmonii Wrocławskiej przygotowującej koncert „Święto wiosny” pod batutą Eiji Oue. Wysłuchali m.in. IV Symfonii B-dur Ludwiga van Beethovena dedykowanej hrabiemu Oppersdorffowi.

Zachęcamy wszystkich uczniów do uczestniczenia w takich wycieczkach, które są okazją do poznania pasjonującego świata muzyki i jego twórców. Na pewno tam jeszcze wrócimy!

Od poniedziałku 20 marca na 3-tygodniowych praktykach zawodowych dla technikum architektury krajobrazu przebywa w Niemczech 3-osobowa grupa uczniów z ZSCKR w Mokrzeszowie.

Praktyki są organizowane przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” z Lubania (www.pogranicze-csb.home.pl), we współpracy z niemieckim partnerem – Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V. z Miltitz, przy dofinansowaniu przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+. W wyjeździe biorą udział uczniowie trzech dolnośląskich szkół: Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Wołowie, Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Batalionów Chłopskich w Bożkowie oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie – łącznie 16 osób. Celem przedsięwzięcia jest zdobycie przez młodzież praktycznych umiejętności zawodowych, jak również rozwinięcie swoich umiejętności językowych, dzięki udziałowi w specjalistycznych kursach tematycznych w niemieckim ośrodku szkoleniowym oraz indywidualny pobyt w wybranych saksońskich firmach.

Bazę 3-tygodniowego wyjazdu stanowi Ponadzakładowy Ośrodek Kształcenia w Pillnitz, dzielnicy Drezna. Placówka ta specjalizuje się w kształceniu przyszłych ogrodników, oferując w ramach dualnego systemu kształcenia zawodowego, szereg kursów branżowych dla młodzieży z landu Saksonia. W Pillnitz do dyspozycji uczniów pozostają nowoczesne sale dydaktyczne i hale warsztatowe oraz kadra specjalistów. Program zajęć koncentruje się na praktyce. Sama miejscowość, ze względu na zabudowania pałacowe z czasów króla Augusta II Mocnego i przypałacowy park, zachwycający o każdej porze roku, jest zaś popularnym miejscem odwiedzanym przez tysiące turystów.

Przez pierwsze dwa tygodnie pobytu w Niemczech młodzież z Wołowa, Bożkowa i Mokrzeszowa, w dwóch 8-osobowych zespołach, bierze udział w kursach tematycznych w Ośrodku w Pillnitz. Zajęcia dotyczą obróbki naturalnych kamieni, budowy z kamieni naturalnych małej infrastruktury takiej jak suchy mur czy schody, obsługi sprzętów i pojazdów oraz planowania i wykonania projektów ogrodów. Ostatni tydzień to indywidualna praktyka w wybranych instytucjach w Pillnitz i Dreźnie, zajmujących się planowaniem i pielęgnacją terenów zielonych, wśród nich przypałacowe ogrody w centrum Drezna, oraz placówki naukowe i badawcze. Program obejmuje także liczne wyjazdy tematyczne, w tym wizytę w ogrodzie botanicznym w Dreźnie oraz parku przypałacowym w Pillnitz. W czasie wolnym zaplanowane zostały wycieczki, m.in. zwiedzanie przez młodzież Starego Miasta w Dreźnie.

Pobyt dolnośląskiej młodzieży w Niemczech potrwa do 7 kwietnia.

Praktyki są organizowane przez Stowarzyszenie P-ZFST „Pogranicze” w ramach projektu pt. „Specjalistyczna praktyka zawodowa z zakresu rolnictwa i architektury krajobrazu dla uczniów szkół zawodowych z Dolnego Śląska w Saksonii (Niemcy)” (nr: 2016-1-PL01-KA102-025743), realizowanego przy współfinansowaniu w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Były VIP-y, były Dip-y... było też mnóstwo rozkoszy podniebienia. Pod czujnym okiem naszych uczniów z klasy III technikum żywienia i usług gastronomicznych szanowni goście skutecznie poznawali arkany sztuki kulinarnej. Pomysł tego rodzaju warsztatów urodził się w ubiegłym roku szkolnym, kiedy gościliśmy Panią Wójt i Sołtysów, którzy również mogli korzystać z dobrodziejstw stołów przygotowanych przez naszą młodzież. Goście byli zadowoleni, uczniowie byli zadowoleni i dowartościowani, pani Dyrektor Joanna Miłobóg była dumna – zatem to były pierwsze tego typu warsztaty, ale prawdopodobnie nie ostatnie!

7 marca maturzyści oraz męska cześć grona pedagogicznego odbyła szkolenie z zakresu zasad bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia zamachami terrorystycznymi. Szkolenie prowadzili funkcjonariusze policji Komendy Powiatowej w Świdnicy, Pan Krzysztof Huzar i Pan Łukasz Pluta. Ciąg dalszy nastąpi, ponieważ profesorowie przeszkolą pozostałych uczniów i nauczycieli.

Wszyscy wiemy, że bez kobiet smutny byłby ten świat, ale tegoroczny Dzień Kobiet w naszej szkole przejdzie do historii jako jeden z najciekawszych i najsmaczniejszych.

Wiele książek kucharskich zawiera przepisy na babkę, ale zręczna kompilacja pozwoliła wyczarować aż 40 bab, z których każda była inna, każda śliczna, każda smaczna. Były więc baby makowe, migdałowe, kokosowe, piaskowe, majonezowe, czekoladowe, marmurkowe, piernikowe, kisielowe...

Do tych bab przyszły „nasze szkolne Babki i Babeczki”, czyli panie i panienki. Przyszły, usiadły i były rozpieszczane przez „brzydszą” część społeczności szkolnej, która chciała im dorównać wdziękiem i urodą. Panowie profesorowie i uczniowie w strojach kelnerskich i kucharskich wyglądali bardzo profesjonalnie.

W przyszłym roku my Damy, damy popis kulinarny w Dniu Chłopaka?

P.S. Dla chętnych przepisy do pobrania.

http://www.mokrzeszow.edu.pl/babki/babki.htm

Już tradycyjnie nasi uczniowie 8 marca brali udział w pierwszym etapie IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie. Konkurs ma na celu popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości dobrej praktyki rolniczej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń i zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwach rolnych; kształtowanie umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy z zakresu dobrej praktyki rolniczej, ergonomii oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie; szerzenie idei bezpiecznej pracy wśród przyszłych młodych rolników; promowanie najlepszych uczniów oraz szkół w środowisku oświatowym i w społeczeństwie oraz rozwijanie zainteresowań uczniów i promowanie szkół podejmujących działania w zakresie propagowania wiedzy o dobrej praktyce rolniczej, a w szczególności o BHP w rolnictwie.

Podczas etapu szkolnego w konkursie wzięło udział 40 uczniów z klas 1-3 technikum. Do komisji konkursowej weszli nasi nauczyciele - Pan Maciej Mazurek i Pan Szymon Gumny oraz przedstawicielka KRUS – Pani Lucyna Jabłonka. Najlepszy okazał się Przemysław Siamburski - uczeń III klasy technikum w zawodzie technik agrobiznesu i tym samym to on będzie reprezentował naszą szkołę podczas etapu centralnego zorganizowanego 20 kwietnia 2017r. na Wydziale Inżynierii Produkcji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Życzymy Przemkowi powodzenia i miejsca na podium!

9 marca 2017 r. odbył się jubileuszowy 40 Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Oczywiście nasi uczniowie wzięli w nim czynny udział. W etapie miejsko-gminnym reprezentowali szkołę Paweł Figurski i Patryk Podczaszy, których przygotowywał Pan Tomasz Podrzycki. Poziom konkursu był bardzo wysoki, trzeba było się wykazać dogłębną znajomością tematu pożarniczego. Na ten wysoki poziom "wspiął się" Paweł Figurski zajmując 3 miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych i awansując do etapu powiatowego, który odbędzie się 29 marca w Jaworzynie Śląskiej. Trzymajcie kciuki!

7 marca 2017 roku uczniowie klasy 3 MT pod opieką Pana Szymona Gumnego i Pani Wiesławy Krzemińskiej wybrali się do świdnickiego Muzeum Dawnego Kupiectwa na wystawę interaktywną pod tytułem "Wszystko... jest liczbą". Młodzież wraz z nauczycielami dowodziła tego, że matematyka jest obecna w codziennym życiu oraz wyjaśnia bardzo wiele praw panujących w otaczającym nas świecie. Wystawa pokazywała, że liczby i figury geometryczne można często zauważyć w muzyce czy sztuce. Na ekspozycji znalazło się aż 35 modeli, które umożliwiły uczniom zrobienie ponad 60 doświadczeń. Wykonując doświadczenia sami przekonali się o słuszności pewnych twierdzeń, m. in. twierdzenia Pitagorasa. Możliwość samodzielnego eksperymentowania wzbogaciła ich w wiedzę matematyczną nabytą tak naprawdę podczas dobrej zabawy.

Ponieważ nie samą nauka uczeń żyje, to w lutowym kalendarzu jest też miejsce na walentynki. Ten sympatyczny zwyczaj, który na nasz grunt został przeniesiony z Ameryki, w naszej szkole polega na roznoszeniu walentynkowej poczty. W tym roku w pomocnice św. Walentego wcieliły się uczennice z klasy 4 PTH, a do ich „magicznej skrzynki” liścik mógł wrzucić każdy, by potem te miłe wyznania i życzenia trafiły do adresata. I choć wypadałoby okazywać innym sympatię przez cały rok, to w dzień św. Walentego te uczucia jakoś tak inaczej wyglądają...

W kalendarzu imprez szkolnych nie może zabraknąć tej, na która czekają wszyscy maturzyści, czyli Studniówki. Tegoroczny bal został zorganizowany 10 lutego przez uczniów klas 4 PTH i 4 MTC w świdnickim Park Hotelu. Po tradycyjnym polonezie, który prowadziła Pani Dyrektor Joanna Miłobóg, przyszedł czas na zabawę. I tu ogromna niespodziankę sprawili wszystkim nauczyciele. Przygotowali swój program artystyczny pt. "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna". Udowodnili tym samym, że mają nie tylko talent aktorski (...ach ten Hamlet Skotnicki), ale i dystans do siebie samych i nie boja się występować przed swoimi uczniami. Sami studniówkowicze też zadbali o oprawę artystyczną imprezy – każda klasa przygotowała kilkuminutowy program, w którym uczniowie popisywali się swoimi umiejętnościami tanecznymi i kabaretowymi.

A kiedy nadszedł koniec zabawy, jedyne co pozostało, to odliczać czas do matury...

Na pewno długi i męczący, zwłaszcza, że perspektywa ferii była tak daleko... Poza tym 20 stycznia skończył się I semestr i przyszedł czas konfrontacji z osiągnięciami... Wnioski: niektórzy uczniowie muszą brać się do pracy i ponadrabiać zaległości, żeby świętować w czerwcu happy end; inni muszą co najmniej utrzymać poziom, aby zasłużyć na świadectwo z paskiem.

18 stycznia odbyło się spotkanie nadkomisarza Robert Topolskiego z klasami I na temat norm i zasad prawnych oraz karalności nieletnich, a także z klasami II na temat stalkingu, przemocy i odpowiedzialności prawnej w sieci. Z prawdziwa przyjemnością słuchaliśmy opinii na temat zachowania naszej młodzieży podczas spotkania - Pan Topolski stwierdził, że do tak miłych uczniów może przyjeżdżać częściej. Zapraszamy!

„Planuję, decyduję, działam” - pod takim hasłem uczniowie wszystkich klas I pracowali warsztatowo nabywając podstawowe umiejętności społeczne, które przydadzą się również w życiu prywatnym. Zajęcia prowadziły Panie Milena i Ludmiła z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

„I love Poland” - to motyw przewodni konkursu czytelniczego realizowanego wspólnie przez polonistki, Panie Ewę Mizerską i Agatę Wójcik wraz z Panią Magdą Kuklińską (j. angielski, biblioteka). Zadaniem dla młodzieży będzie napisanie pracy pod tytułem „Przekonaj obcokrajowca, że warto czytać polską literaturę”. Jest konkurs - będą nagrody...

Tym razem 8 lutego uczniowie klasy 3 MT wraz z nauczycielem Panem Szymonem Gumnym wybrali się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Wałbrzychu, aby podarować ten cenny dar dla życia. Chłopcy bez najmniejszych oporów oddawali krew, czym pomogli nie jednej potrzebującej osobie. Zachęcamy wszystkich pełnoletnich uczniów, znajomych i przyjaciół szkoły do oddawania krwi, której każda kropla może uratować komuś życie!

6 stycznia 2017 roku uczniowie naszej szkoły już kolejny raz wzięli udział w Świebodzickim Orszaku Trzech Króli. Mimo niskiej temperatury i padającego co chwilę śniegu, przed Urzędem Miasta zgromadziło się sporo mieszkańców, którzy chcieli uczestniczyć w dorocznych jasełkach ulicznych. Kolorowy orszak wyruszył ulicami miasta wprost do Parku Miejskiego, gdzie monarchowie oddali pokłon Świętej Rodzinie.

Nasza szkoła włączyła się aktywnie w to barwne przedsięwzięcie i przygotowała dla uczestników orszaku atrakcję w postaci żywej szopki, w której nie zabrakło owieczek i koni w zagrodach. Zwierzętami opiekowali się Krzysztof i Grzegorz Fuja, a rolę Świętej Rodziny w tym roku wspaniale odegrały uczennice klasy II PTH - Agata Koza i Doris Jędrzejczyk. Natomiast na zziębniętych wędrowców z gorącą herbatką z cytryną, imbirem i sokiem malinowym oraz gorącą grochówką czekali: Magda Łukaszewska, Emilia Włodarkiewicz, Kasia Mierzejewska i Alicja Grzesiak z klasy II PTH oraz Marta Olszówka, Sebastian Matjaszek, Kamila Stoksik z klasy III PTC. Atmosferę dodatkowo rozgrzewał góralskimi pieśniami i kolędami zaproszony zespół „ Elektrogórale”.

Uliczne jasełka zgromadziły setki mieszkańców, którzy całymi rodzinami wzięli udział w tym radosnym święcie, co było doskonałą okazją do zabawy i promocji szkoły.

Boże Narodzenie obchodzone jest w naszej kulturze bardzo uroczyście. To święta, które dostarczają wielu niezapomnianych przeżyć. Dlatego w naszej szkole ich wyjątkowość dodatkowo podkreśliły warsztaty kulinarne, na których uczniowie z rodzicami sporządzali świąteczne potrawy i wypieki. Świątecznie udekorowano też gabinety i korytarze.

Kolejnym przykładem działań wprowadzających w klimat świąteczny był konkurs zorganizowany przez Samorząd Uczniowski we współpracy z Panią Brygidą Kowalczyk i Panem Ryszardem Skotnickim. Każdy z uczestników wykonał choinkę dowolną techniką i z dowolnych surowców, np. makaronu, orzechów, ryżu, szyszek, orgiami.

Okazało się, że dla naszych uczniów zrobienie tych misternych „stroików” wcale nie jest trudne. Młodzież zaskoczyła oceniających doborem oryginalnych surowców i technikami wykonania. Na wystawie zaprezentowały się 34 choinki. W blasku świec budziły podziw. Każdy chciał postawić takie cudo na świątecznym stole w towarzystwie staropolskich potraw i ciast. Najtrudniejszym zadaniem, jak się okazało, był wybór tej najpiękniejszej. W głosowaniu brali udział wszyscy pracownicy i uczniowie szkoły. Ostatni etap tego przedsięwzięcia to oczekiwanie na wyniki. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w obecności przewodniczącej Agaty Kozy i opiekuna P. Skotnickiego podliczyli głosy.

Wyniki:

I miejsce –Mirella Michułka (1PTM) - choinka z makaronu w kształcie muszelek

II miejsce – Oliwia Pacura (1PTM) - „słodkie” dzieło z mini cukierków

III miejsce – Michalina Nowak - oryginalna i starannie wykonana choinka z papieru

Rozpoczęcie styczniowego kursu R.03 (s) – Prowadzenie produkcji rolniczej odbędzie się 13.01.2017r. (piątek) o godz. 16.00 w stołówce szkolnej w budynku internatu.
Obecność wszystkich słuchaczy obowiązkowa.

Tradycyjnie, jak co roku uczniowie naszej szkoły tworzyli własnoręcznie różnymi technikami kartki o tematyce związanej ze świętami Bożego Narodzenia. Konkurs zorganizowała Pani Jolanta Pinczakowska.

Wszyscy dobrze wiemy, że nawet najbardziej oryginalny e-mail, mms, czy e-kartka nie zastąpią tradycyjnej, papierowej świątecznej pocztówki. Wysyłamy więc ciepłe słowa, bo czy da się życzenia płynące prosto z serca wyrazić inaczej niż za pomocą papieru i długopisu?

Wszystkie stworzone w tym roku przez uczniów prace to małe dzieła sztuki, które zachwyciły swoją różnorodnością i pomysłowością. Zwyciężyła kartka wykonana przez Sebastiana Gawrona (klasa 3 MT), 2 miejsce zajęła kartka wykonana przez Przemysława Siamburskiego (klasa 3 MT), a 3 miejsce kartka wykonana przez Katarzynę Mierzejewską (klasa 2PTH).

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Wraz z Telewizją Wrocław i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wzięli udział w zbiórce darów świątecznych dla naszych rodaków mieszkających za wschodnia granicą. Udało się zebrać dużo ciekawych i przydatnych artykułów, a także zabawek i słodyczy. Ten świąteczny upominek na pewno ucieszy obdarowanych, ale również jest wyrazem pamięci o rodakach mieszkających poza Polską. Zainteresowanie akcją po raz kolejny pokazało, że jesteśmy szkołą ludzi o wrażliwych sercach.

14.12.2016r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie uczniowie kl. II PTH o profilu żywieniowym z udziałem zaproszonych rodziców, opiekunów i najbliższych członków rodziny mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w warsztatach kulinarnych.

Niepowtarzalny nastrój zbliżających się świąt stanowił nie tylko inspirację do ułożenia menu okolicznościowego ale zrodził potrzebę spotkania się przy uroczystym poczęstunku. Niby proste potrawy, bo z kapusty, grochu, grzybów i ryb, a jednak w takim dniu smakowały wyjątkowo. Ciasta i desery rozsiewały zniewalające aromaty i kusiły każdego gościa. Do różnorodnych smakołyków zasiadło 16 uczestników warsztatów, w tym siedmiu zaproszonych gości.

Dyrektor naszej szkoły Pani Joanna Miłobóg w podziękowaniu za udział w zajęciach wszystkim przybyłym wręczyła dyplomy oraz złożyła świąteczne życzenia.

Kacper Król, Dawid Mac, Michał Sowa oraz Jurek Imiołek, czyli uczniowie klasy pierwszej technikum w zawodzie technik agrobiznesu nie tylko pasjonują się nowoczesnym rolnictwem, ale mają też, jak się okazało, umiejętności reżyserskie i techniczne. We wrześniu włączyli kamerę i nagrali filmik, na którym zaprezentowali naszą szkołę oraz zawód technik agrobiznesu. Wraz z opiekunem przedsięwzięcia, Panią Elwirą Podhalicz, zgłosili swój filmik do ogólnopolskiego konkursu „Dobra szkoła dla rolnika” organizowanego przez miesięcznik i portal „Wieści Rolnicze”. Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na zaproszenie organizatora odpowiedziało 15 szkół o profilu rolniczym z całej Polski, które przesłały 18 nagrań video promujących rolniczy kierunek kształcenia. Nasi uczniowie zajęli wysokie III miejsce w konkursie.

Bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

http://wiescirolnicze.pl/newsy/dobra-szkola-dla-rolnika-sprawdz-kto-wygral-i-otrzyma-2-tys-zl/

30 listopada 2016 roku uczniowie klas 3 MT i 2 EZ z wychowawcami Panią Jolantą Pinczakowską i Panem Szymonem Gumnym wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Wrocławskiego ZOO i Afrykarium. Uczniowie wraz z opiekunami mogli podziwiać najróżniejsze zwierzęta z całego świata i dowiedzieć się czegoś więcej o ich pochodzeniu. Pomimo mrozu panującego na zewnątrz, wszyscy z uśmiechem na twarzy przemierzali kolejne kilometry Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego. Zachęcamy wszystkich uczniów do uczestniczenia w takich wycieczkach, które są nie tylko okazją do poznania pasjonujących tajemnic przyrody, ale i zacieśniają relacje koleżeńskie.

30 listopada 2016 roku w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów dla najzdolniejszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa dolnośląskiego.Wręczenia dyplomów w imieniu Pani Premier dokonali: Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk i Wicewojewoda Kamil Krzysztof Zieliński.

W ZSCKR w Mokrzeszowie kryteria przyznania stypendium spełniła Dagmara Czarnecka uczennica klasy trzeciej technikum w zawodzie: technik hodowca koni. W roku szkolnym 2015/2016 uzyskała najwyższą średnia ocen w szkole: 5,15 oraz otrzymała wzorową ocenę ze sprawowania.

Dagmara aktywnie działa w samorządzie klasowym. Jest osobą zrównoważoną, opanowaną, kulturalną, zdystansowaną, skupioną na samorozwoju. W relacjach koleżeńskich zachowuje się właściwie. Postrzegana jest jako uczennica wzorowa. Powierzone zadania wykonuje skrupulatnie, prezentuje wysoką kulturę słowa i cechuje ją ciekawość poznawcza. Brała aktywny udział w promocji szkoły. Potrafi wyznaczać sobie cele, umie zbudować strategię postępowania i jest bardzo konsekwentna w realizacji zamierzeń. Cieszy się bardzo dobrą opinią wśród nauczycieli i pracowników szkoły.

W czwartek 24 listopada w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy odbył się już po raz dziewiąty raz Powiatowy Wieczór Poezji Obcojęzycznej. W tym roku tematem przewodnim brzmiał: „Fascynujący, nieznany wszechświat, kosmos”. W imprezie wzięli udział uczniowie z 7 szkół ponadgimnazalnych powiatu świdnickiego: I LO, II LO, III LO, ZSE, ZSCKR, ZS nr 1 oraz ZSM. Naszą szkołę reprezentowała Doris Jędrzejczyk z kl. II PTH, która recytowała wiersz w j. niemieckim pt.: ,,Wir im Uniwersum” autorstwa współczesnego poety Volkmara Franka.

Podczas tegorocznego wieczoru, przy blasku świec, w niepowtarzalnej atmosferze przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiło 39 osób. Każdy z uczestników otrzymał nagrodę. Utwory poetyckie dotyczyły refleksji nad otaczającym nas wszechświatem, a także gwiazd, planet, nieznanych galaktyk oraz odwiecznej tęsknoty człowieka do poznania tego co nieznane i tajemnicze. Wykonawcy zaprezentowali również piosenki współczesnych wykonawców, dla których temat ten stał się również źródłem inspiracji. Z niecierpliwością czekamy na następny, X Jubileuszowy Wieczór Poezji, który odbędzie za rok również w Zespole Szkól Mechanicznych w Świdnicy.

18 listopada grupa agrobiznesu z klasy 1 PTH wraz z nauczycielem, panią Karoliną Czaplińską, uczestniczyła w zajęciach w oborze spółki Agrominor w Mokrzeszowie. Uczniowie mieli okazję obserwować korekcję racic prowadzoną przez firmę wyspecjalizowaną w tym zadaniu.

Uczestnicy zajęć chętnie wysłuchali prelekcji pracownika firmy na temat chorób racic i dowiedzieli się jak im ich zapobiegać.

Od 14 do 20 listopada 15 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami Panią Małgorzatą Bednarską i Panem Ryszardem Skotnickim uczestniczyło w polsko-niemieckim seminarium parkowym w Morawie. Wydarzenie to zorganizowane zostało w ramach projektu Erasmus+. Partnerem niemieckim byli uczniowie z Peter - Lenne Schule w Berlinie. Celem spotkania było przywrócenie zabytkowemu parkowi jego dawnej świetności. Morawski park założony jest w stylu angielskim. Razem z pałacem wybudowanym w 1864 r. przez rodzinę von Kramsta tworzy historyczny kompleks parkowo-pałacowy. Uczniowie wykonali szereg prac rewitalizacyjnych i porządkowych w parku, który jest integralną częścią zabytkowego założenia. Obsługiwali specjalistyczne urządzenia geodezyjne oraz odczytywali dokumentację inwentaryzacyjną parku. Wszystkie działania prowadzone były wspólnie z partnerem niemieckim pod czujnym okiem eksperta Pana Eckhardta Brukscha - wieloletniego inspektora parku w niemieckim Bad Muskau. Udział w seminarium oparty był nie tylko na wymianie doświadczeń zawodowych uczniów, ale również wymianie kulturowej obu narodów. Uczniowie zapoznali się z ciekawą historię tego miejsca oraz wysłuchali specjalistycznego referatu przygotowanego przez Pana Brukscha, który opowiedział o prowadzonych działaniach oraz zaistniałych zmian w parku morawskim od roku 2008 do dnia dzisiejszego. Seminarium pozwoliło uczniom nie tylko ciekawie spędzić czas. Uczniowie poznali wiele technik związanych z urządzaniem i pielęgnacją obiektów architektury krajobrazu. Nabyta wiedza i umiejętności wzbogaciły każdego uczestnika w nieocenione wartości zawodowe.

10 listopada w czwartek na terenie Stada Ogierów „Książ” odbył się tradycyjnie Szkolny Hubertus 2016. Uczniowie Technikum w zawodzie: technik hodowca koni wraz z nauczycielami zawodu: Panią Joanną Hodel, Panią Joanną Niebieszczańską i Panem Maciejem Mazurkiem przygotowali dzień pełen wrażeń z koniem w roli głównej. Na początku po przywitaniu zaproszonych gości w krytej hali ujeżdżeniowej odbył się pokaz zręczności w zaprzęgach jednokonnych w wykonaniu pracowników stada i uczennic klasy IV. Dodatkowo mogliśmy podziwiać program przygotowany przez Panią Katarzynę Koperę – Mistrzynię Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która zaprezentowała nam perfekcyjne trawersy, ciągi w kłusie, lotne zmiany nogi oraz wyciągnięty kłus i galop. Ciekawym elementem pokazu była jazda w damskim siodle w wykonaniu uczennicy klasy I - Aleksandry Chudy. Drugim punktem programu było zwiedzanie stajni w towarzystwie Pani Małgorzaty Studzińskiej - głównego hodowcy i zootechnika stada. Pani zootechnik przedstawiła nam wiele ciekawych informacji o koniach, które znajdują się w Książu oraz o ich osiągnięciach. Następnie odbyliśmy atrakcyjną przejażdżkę w nowych wozach biesiadnych. Każdy podziwiał piękne widoki Książańskiego Parku Krajobrazowego, który o tej porze roku zachwyca pełną paletą barw jesieni. Na koniec wszyscy uczestnicy Hubertusa spotkali się na wspólnym biesiadowaniu w karczmie HUBERTUS, gdzie o działalności Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim opowiedział nam Pan prezes Wiktor Karol – gość specjalny.

Całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki życzliwość i otwartości Pani Moniki Słowik – kierownika Stada Ogierów „Książ” od lat aktywnie współpracującej ze szkołą.

9 listopada – już po raz kolejny – w naszej szkole odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa znana pod nazwą „WAMPIRIADA”.

Tym razem do oddania krwi zgłosiło się 32 uczniów i uczennic oraz dwoje nauczycieli naszej szkoły: Pan Krzysztof Hodel i Pani Karolina Czaplińska. Udało się zebrać blisko 7 litrów krwi, co z pewnością pozwoli na uratowanie niejednego ludzkiego życia. Krew można było oddawać przed budynkiem głównym szkoły, gdzie zaparkował KRWIOBUS.

Celem akcji było zwrócenie uwagi na wzrost zapotrzebowania na krew i propagowanie u młodzieży postaw społecznych. Pomysłodawcą i zarazem organizatorem przedsięwzięcia był Pan Szymon Gumny przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji składamy serdeczne podziękowania, ponieważ „oddając krew - ratujesz życie”.

09 listopada 2016 w internacie odbyło się spotkanie z Panią Agatą Kalafut i z Panią Małgorzatą Niewadą, która jest fotografem, wykonującym w ramach wolontariatu portrety kobiet po mastektomii. Panie przeprowadziły z młodzieżą rozmowę profilaktyczną na temat nowotworów.

Od ubiegłego roku na wniosek Samorządu Uczniowskiego pracujemy nad nową, ciekawszą, a przede wszystkim angażującą całą społeczność szkolną formułą obchodzenia Święta Niepodległości. Uczniowie wraz z nauczycielami tym razem doszli do koncepcji Patriotycznego Tygodnia, co okazało się być to bardzo ciekawym rozwiązaniem.

8 listopada wszyscy ustawili się przed głównym budynkiem szkoły, aby w patriotycznych nastrojach zrobić sobie wspólne zdjęcie. Następnie w stołówce odbył się quiz „Polska? - jestem na tak” prowadzony przez uczniów Patrycję Kłaczyńską i Norberta Strzelczyka. Jednak prawdziwą gwiazdą był profesor Ryszard Skotnicki – opiekun SU, który sypał dykteryjkami jak z rękawa, żartował i podnosił temperaturę rywalizacji. Trzeba przyznać, że pytania wcale nie były łatwe, a licytacje wyzwalały ukryte pokłady przedsiębiorczości i sprytu w naszych uczniach. Quiz wygrała klasa II PTH.

9 listopada każda klasa miała za zadanie wytypować drużynę, która przygotowywała plakat na temat „Czym jest dla mnie patriotyzm”. Okazało się, że w młodzieży drzemią talenty plastyczne.

10 listopada został zaplanowany jako dzień biało-czerwony, ponieważ każdy otrzymał w prezencie kotylion w naszych barwach narodowych. Duże słowa uznania należą się wszystkim, zarówno pomysłodawcom, jak i wykonawcom, a przede wszystkim Pani Stelmach, Pani Kuklińskiej i Panu Skotnickiemu oraz Samorządowi Uczniowskiemu.

Patriotyczny Tydzień jest ważnym elementem mini projektu „Wychowanie ku wartościom” związanego z realizacją programu profilaktyki. Tegoroczne doświadczenia zostaną wykorzystane w przyszłym roku szkolnym. Może następnym razem zorganizujemy np. „patriotyczny miesiąc”?

2 listopada 20016 r. mieliśmy okazję gościć w szkole grupę młodzieży wraz z opiekunami i koordynatorami projektu Excellence ze szkoły AOC Oost w Holandii. Ci młodzi ludzie to wzorowi uczniowie szkoły w Almeo. Przyszli ogrodnicy, pracownicy sektora zieleni. Naszych gości przywitaliśmy zajęciami integracyjnymi, które odbyli wraz z uczniami klasy II Technikum w zawodzie: technik architektury krajobrazu. Zabawy językowe oraz warsztaty florystyczne zbliżyły bardzo obie grupy młodzieży. Stworzone kompozycje kwiatowe w dyniach ozdobiły wyjście do budynku głównego naszej szkoły. Wspólnie zwiedziliśmy zabytkową Palmiarnię w Wałbrzychu. Po powrocie do szkoły zjedliśmy polski obiad, który wzbudził wśród naszych zagranicznych gości duże zainteresowanie. Efektem wspólnych prac była rewizyta. W piątek 4 listopada wybraliśmy się do Antoniowa, gdzie była zakwaterowana grupa holenderska. Tam wspólnie wykonaliśmy zadania w tworzonym od podstaw ogrodzie tematycznym. Ciężka praca wymagała od obu stron umiejętności zawodowych oraz językowych. Językiem komunikacji był język angielski. Wykonaliśmy podest z bruku drewnianego, obrzeża kamienne pod kwatery ogrodu, naciągi dla pnączy oraz wysadziliśmy cebule tulipanów. Mamy nadzieję, że wymiana doświadczeń zaowocuje w przyszłym roku kolejnym spotkaniem miłośników terenów zieleni.


30 października grupa agrobiznesu z klasy 1PTM wzięła udział w zajęciach w oborze należącej do firmy Agrominor w Mokrzeszowie. Uczniowie chętnie poili cielęta przygotowanym przez siebie mlekiem, sprzątali klatki cielaków i mogli obserwować rozpoczynający się poród krowy. Porządkowali oborę i karmili zwierzęta. Dodatkową atrakcją zajęć okazały się były 3-miesięczne kocięta.


26 października uczniowie klas: 1MT, 4MT i 2EZ wzięli udział w autorskim programie edukacyjnym opracowanym przez spółkę Anwil (producenta nawozów mineralnych) we współpracy z Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie. Celem spotkania było przygotowanie przyszłych rolników do stosowania efektywnego nawożenia nieorganicznego. Uczestnicy zajęć poznali zalety korzystania z tej metody produkcji roślin oraz obalali mity związane z nawożeniem. „Tropiciele mitów” weryfikowali je w sposób przystępny i pełen humoru. Spotkanie oparte było bowiem na wspólnej zabawie i bezpośrednich relacjach, dzięki czemu uczniowie lepiej zrozumieli zagadnienia związane z użyciem nawozów mineralnych. Młodzież wykazała się dużą aktywnością i zaangażowaniem w zajęcia. Po spotkaniu każdy otrzymał upominek.

20 października uczniowie z klas 2 i 4 PTH wraz z opiekunami Panią Moniką Kołakowską, Panią Marią Czechlik i Panią Brygidą Kowalczyk odkrywali tajemnice wody. We wrocławskim centrum wiedzy o wodzie na powierzchni 4 tys. m2 znajduje się fascynująca wystawa wzbogacona oryginalną scenografią oraz multimediami (ponad 60 monitorów dotykowych). W poszczególnych pomieszczeniach prezentowane są różne tematy związane z wody, np. głębie oceanów, historia inżynierii wodnej, historie morskich zdobywców. Przez całość prowadzi ponad półkilometrowy strumień płynący pod przezroczystą taflą podłogi. Młodzież miała okazję zwiedzić batyskaf „Trieste” (makieta kapsuły w skali 1:1), którym w 1960 roku zbadano dno Rowu Mariańskiego. W pomieszczeniach ciągle słychać odgłosy wody, płynące strumienie, intensywny deszcz i szum fal na rajskiej plaży. Uczniowie sami wywoływali odgłosy nadchodzącej burzy.

Wyjazd do wrocławskiego Hydropolis uświadomił wszystkim zwiedzającym, jakie znaczenie ma woda nie tylko w życiu człowieka, ale także w funkcjonowaniu wszechświata.

19 października w świdnickim teatrze odbyły się uroczystości związane z propagowaniem kultury kresowej zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział Świdnica. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Świdnica oraz Starosta Powiatu Świdnickiego. Jak co roku na w organizację przedsięwzięcia włączyła się młodzież także naszej szkoły zapewniając obsługę gości. Ponadto wychowankowie internatu i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego mieli możliwość wysłuchania prelekcji zaproszonych gości (m.in. pisarza Stanisława Srokowskiego) oraz obejrzenia programu artystycznego w wykonaniu chóru „Echo Kresów”. Wrażenie na młodzieży zrobiła eksponowana wystawa malarska „Kresy w spojrzeniu teraźniejszości w sercach Dolnoślązaków”.

18 października klasy 1PTM oraz 1CT wraz z wychowawczyniami, Panią Karoliną Czaplińską i Panią Joanną Hodel oraz opiekunem Panią Elwirą Podhalicz, wybrały się na wycieczkę integracyjną do Domu Pachnącego Chlebem w Raszynie.

Uczniowie integrowali się ubijając masło w maśniczkach oraz piekąc wspólnie zdrowy chleb w piecu chlebowym. Później doskonale bawili się przy ognisku, które sami przygotowali. W pięknych okolicznościach przyrody, przy wspaniałej słonecznej pogodzie wybrali się na spacer po lesie razem z psami właścicielki Domu Pachnącego Chlebem.

Każdy uczestnik wycieczki otrzymał upieczony przez siebie chleb. Był pyszny!

Pani Małgorzata Kruk, pracownik sekcji oświaty w Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Świdnicy 17 października spotkała się z uczniami klas pierwszych i poprowadziła w ramach profilaktyki antynikotynowej i antynarkotykowej wykłady dotyczące szkodliwości palenia tytoniu oraz wpływu dopalaczy na zmiany psychofizyczne u młodych ludzi. Poza ciekawymi prezentacjami przeprowadziła także w obecności psychologa i pedagoga badanie zawartości tlenku węgla we krwi i obciążenia płuc ciałami smolistymi. Kilku uczniów starszych klas i kilku nauczycieli zgłosiło się indywidualnie, ponieważ w ubiegłym roku po raz pierwszy poddali się w/w badaniu i chcieli porównać tegoroczny wynik.

Okazuje się, że nigdy nie jest za późno na to, żeby rzucić palenie.

13 października 2016r. w sali gimnastycznej ZSCKR w Mokrzeszowie dały się słyszeć odgłosy walki. Był to pokazowy trening przygotowany specjalnie dla naszej młodzieży przez kickboxerską sekcję FIGHTER KLUB ze Świdnicy. Arek Kaczmarek i Krystian Grodowski - mistrzowie tej dyscypliny zaprezentowali technikę ciosów i kopnięć oraz spektakularne akcje. Przeprowadzili także z Sarą Brzezicką i Sebastianem Gawronem podstawowy trening ciosów prostych. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji autorskiego projektu nauczyciela wychowania fizycznego Tomasza Podrzyckiego pod nazwą „PAŹDZIER FIT 2”.

13 października 2016r. klasa II MT, wraz z nauczycielem Panią Karoliną Czaplińską, wzięła udział w wycieczce dydaktycznej na wydział Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Uczniowie zostali oprowadzeni po uczelni przez Panią dr inż. Marię Chrzanowską, która jest st. wykładowcą w Zakładzie Hodowli Drobiu. Grupa agrobiznesu zwiedziła laboratoria, sale wykładowe, a także zobaczyła ptactwo oraz drobne przeżuwacze hodowane w wiatach przy budynku uczelni.

Młodzież wzięła także udział w wykładzie prowadzonym przez kierownika Zakładu Hodowli Drobiu Panią prof. dr hab. inż. Ewę Łukaszewicz. Tematem prelekcji była: „Budowa jaja kurzego i jego rola w rozwoju zarodka”. Nasi uczniowie poczuli się jak studenci robiąc notatki z wykładu.

Wycieczka bardzo się udała, a część uczniów wyraziła chęć studiowania na tej uczelni.

12 października 2016r. odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna.

Jak co roku ważnym momentem było wpisane w tradycję szkoły ślubowanie uczniów klas pierwszych zakończone odśpiewaniem Pieśni Szkoły. W części oficjalnej nie zabrakło też przemówienia Pani Dyrektor Joanny Miłobóg, która odnosząc się do historii święta, podkreśliła wyjątkową rolę edukacji szkolnej w kształtowaniu i wychowaniu kolejnych pokoleń. Odniosła się także do specyfiki zawodu nauczyciela zaznaczając jego wyjątkowy charakter pośród innych profesji. Na zakończenie Pani Dyrektor życzyła wszystkim zgromadzonym, aby mogli w szkole realizować swoje pasje i cieszyć się ze wspólnych sukcesów. Podziękowała też pracownikom za ich codzienne zaangażowanie i sumienne wypełnianie niełatwych obowiązków.

Po wyprowadzeniu sztandaru przyszła kolej na część artystyczną przygotowaną przez klasę II PTH pod opieką wychowawczyni, Pani Bogumiły Kosut. Nie zabrakło też piosenek i upominków. Jak zwykle Samorząd Uczniowski wykazał się oryginalnością – wszyscy nauczyciele i pracownicy dostali bowiem „kamień z napisem LOVE”...


Świat kobiet jest tajemniczy nie tylko w październiku i nie tylko w ramach projektu „PAŹDZIER FIT 2”. 12 października 2016r. Pani Brafiterka Justyna Dąbrowska spotkała się z piękniejszą częścią naszej szkoły. Przeprowadziła instruktażowe zajęcia dotyczące samobadania piersi oraz doboru odpowiedniej bielizny.

Ze względu na duże zainteresowanie podobne zajęcia będą przeprowadzone także w przyszłym semestrze.

Zgodnie z tradycją szkoły w klasach pierwszych zostały przeprowadzone przez pedagoga i psychologa szkolnego warsztaty integrująco-adaptacyjne. Trzeba przyznać, że przyszli do nas sympatyczni młodzi ludzie z dużym poczuciem humoru, chętni do udziału w zajęciach.

Należy też dodać, że wiedzą, po co się do tej szkoły wybrali, czego wyrazem jest rymowanka ułożona przez uczniów I CT w trakcie zajęć.

Nasza klasa to koniarze
Nieźli z nas jajcarze.
Jeden ogier, reszta klacze
I nikt z tego powodu nie płacze.
Dobrze się dogadujemy
A złych nauczycieli gryziemy.
Nasza klasa jest bardzo zżyta,
bo mamy po dwa kopyta.
Wszyscy są tu uśmiechnięci,
na punkcie koni pozytywnie walnięci.

30 września odbyły się w naszej szkole Otrzęsiny klas pierwszych organizowane przez ubiegłorocznych zwycięzców – klasę 2 MT. Jak zwykle było dużo zabawy i śmiechu. Uczniowie musieli uporać się z 10 zadaniami zarówno sportowymi, literackimi, jak i artystycznymi. Była to też forma integracji pierwszoklasistów z ich starszymi kolegami. Oczywiście nie zabrakło też słodkości dla wszystkich uczestników. Mimo iż wszystkie klasy wykazały się sprytem i zwinnością, największą liczbę punktów uzyskała klasa 1 PTM.


30 września grupa agrobiznesu z klasy 1 MTP wraz z nauczycielem, panią Karoliną Czaplińską, uczestniczyła w ramach realizacji praktycznej nauki zawodu w zajęciach na terenie owczarni należącej do spółki „Agrominor” w Mokrzeszowie.

Uczniowie mieli okazję obserwować strzyżę owiec prowadzoną przez firmę wyspecjalizowaną w tym zakresie. Natalia jako jedyna odważna z grupy pod okiem fachowca podjęła się strzyżenia i nikt nie mógł uwierzyć, że wykonuje zabieg pierwszy raz w życiu.

Ostrzyżone zwierzę zostało następnie poddane korekcji racic. Kilku śmiałków odważyło się spróbować tego trudnego i wymagającego siły zadania, ale i oni także mają szansę zostać mistrzami...

Dodatkową atrakcją zajęć było karmienie dwudniowych jagniąt mlekiem z butelki. Wszyscy chętnie poili maluchy.

Uczniowie chętnie wysłuchali też prelekcji Pani zootechnik na temat stada zachowawczego merynosa polskiego oraz systemów rozmnażania owiec.

Taka forma zajęć okazała się bardzo pouczająca i ciekawa.


22.09.2016r. w Mokrzeszowie odbyły się drużynowe biegi przełajowe szkół ponadgimnazjalnych z powiatu świdnickiego. Frekwencja i pogoda dopisały, stawiło się 75 dziewcząt i 115 chłopców, którzy rywalizowali na malowniczych trasach mokrzeszowskich pól i lasów. Dziewczęta miały do pokonania 1450 m a chłopcy 1850 m. W imprezie wzięli udział także uczniowie naszej szkoły realizujący swoje pasje sportowe.

16 września uczniowie klasy 2 technikum w zawodzie technik agrobiznesu wraz z nauczycielem Panem Krzysztofem Hodelem pojechali do Budziszowa. Była to wycieczka jak najbardziej na czasie – w końcu kiedy najlepiej poprzyglądać się kukurydzy jak nie teraz… Spotkanie polowe przygotowane przez firmę Syngenta połączone z pokazem maszyn firmy Kverneland było ciekawym doświadczeniem zwłaszcza ze względu na kontakt uczniów z ekspertami z branży i możliwość indywidualnych konsultacji. Młodzi rolnicy mogli zobaczyć prawie 20 odmian kukurydzy oraz sprawdzić, jaka jest skuteczność stosowanych metod i preparatów zwalczających chwasty i grzyby.

Wyjazd okazał się dobrym sposobem na realizację zajęć w ramach produkcji roślinnej, który tak oceniają sami uczniowie: "Wycieczkę uważamy za udaną. Klasa 2MT świetnie spędziła czas ucząc się na wesoło. Podobały się nam konkursy. Za udział i wygraną dostaliśmy ciekawe nagrody."

8 września odbył się w naszej szkole kiermasz używanych podręczników. Wzorem ubiegłych lat uczniowie mogli sprzedać używane książki i kupić za bezcen te, które były im potrzebne. Kiermasz był też okazją do wspólnej dyskusji i wymiany doświadczeń miedzy uczniami, głównie klas pierwszych, którzy chętnie integrowali się ze swoimi starszymi kolegami i koleżankami. Nad całością czuwała Pani Magdalena Kuklińska

Teraz pozostało już tylko życzyć sukcesów w nauce...

1 września 2016 roku cała społeczność ZSCKR w Mokrzeszowie spotkała się na uroczystym apelu z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Pani Dyrektor Joanna Miłobóg powitała wszystkich zgromadzonych, szczególne ciepłe słowa kierując do uczniów klas pierwszych i ich rodziców. W swoim przemówieniu podkreśliła, że ten rok będzie istotny ze względu na przygotowania do jubileuszu 60-lecia istnienia szkoły, którego główne obchody przypadną na wrzesień 2017 roku. Na dobry początek roku życzyła wszystkim, zarówno uczniom, jak i nauczycielom, aby mieli poczucie, że oceny, które będą wystawione w czerwcu były nie tylko odbiciem efektów wytężonej pracy, ale żeby stanowiły zwieńczenie wspaniałej przygody, jaką jest wspólna wędrówka przez arkana wiedzy. Po wysłuchaniu listów przesłanych na tę okoliczność m.in. od Pana Krzysztofa Jurgiela - Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Pana Marka Michalaka – Rzecznika Praw Dziecka (absolwenta ZSCKR w Mokrzeszowie), uczniowie udali się na pierwsze po wakacjach spotkania z wychowawcami klas.

Wakacje … wszyscy wiemy, że już się skończyły … Ale wszyscy też wiemy, że (jak w piosence) jeszcze tylko: „jesień, zima, wiosna lato i znów będą wakacje”. Teraz wypoczęci, pełni sił i zmotywowani do pracy i nauki zaczynamy nowy 2016/2017 rok szkolny.

Ilu nas jest?

169 uczniów (wśród których szczególnie witamy 3 klasy pierwsze), 101 słuchaczy i 34 nauczycieli, czyli całkiem spora „gromadka”.

Co się zmieniło?

Szkoła znowu wypiękniała. W internacie III piętro prezentuje się na poziomie hotelu Grand, aż miło patrzeć! Do nauki jazdy mamy gotowy plac manewrowy i wyremontowany budynek dydaktyczny (przy dawnych szklarniach). Odnowiono także toalety. Generalnie zrobiono dużo, by warunki nauki były jeszcze lepsze, podniosła się estetyka w szkole i wokół niej. Do pracy wrócili po urlopach nauczyciele: p. prof. Wiesława Krzemińska, p. prof. Aleksander Rak, p. prof. Laura Potarzycka, p. prof. Joanna Hodel i, po dłuższej przerwie p. prof. Hanna Lisowska. Natomiast do Grona dołączył ksiądz Mateusz Pawlica (równie sympatycznym jak ten z serialu).

Poza tym rozpoczynamy realizację programu międzynarodowego ERASMUS+ pt. „Kompozycje z ziół elementem dekoracyjnym każdego ogrodu”, który skończy się wyjazdem zagranicznym. Szczegóły wkrótce.

Życzę wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom, by ten nowy rok szkolny był pomyślny, dostarczył dobrej energii i skończył się sukcesami 23 czerwca 2017r.

Faktycznie zostało jeszcze tylko kilka dni na poprawę ocen, „walkę o lepszą średnią”...

1 września spotkaliśmy się w szerokim gronie - 164 uczniów w szkołach dla młodzieży, 95 słuchaczy i 40 nauczycieli rozpoczęło nowy rok szkolny. Po drodze odeszły klasy najstarsze, które żegnaliśmy 29 kwietnia. Były też egzaminy zawodowe, maturalne… Nie zabrakło ciekawych przedsięwzięć i owocnych spotkań. Cieszyliśmy się wszyscy z sukcesów uczniów, wśród których znaleźli się stypendysta Prezesa Rady Ministrów i laureaci konkursów. Co się działo i ile było ważnych wydarzeń można wyczytać w artykułach i zobaczyć na zdjęciach które znajdujących się na stronie internetowej szkoły.

Uważam, że był to dobry rok. Poprawiła się baza, wypiękniało otoczenie. Oddano do użytku pracownię planowania żywienia i obsługi gości i jak obiecałam rozpoczynając rok szkolny 2015/2016, zakończono budowę placu manewrowego do nauki jazdy. Trwa remont budynku dydaktycznego przy placu i III piętra w internacie. Dzięki wysiłkowi zatrudnionych pracowników, ale także zmysłowi artystycznemu i umiejętnościom uczniów kwitną kwiaty, krzewy, trawniki są wypielęgnowane, a całość cieszy oczy. Szkoła jest postrzegana jako miejsce przyjazne i bezpieczne.

Dziękuję kadrze kierowniczej, wszystkim nauczycielom i rodzicom. Do ostatniej chwili trzymam kciuki za uczniów i już przygotowuję nagrody dla najlepszych Do zobaczenia na zakończeniu roku szkolnego.

Joanna Miłobóg
Dyrektor ZSCKR w Mokrzeszowie

W piątek 10 czerwca 2016 r. w ZSCKR w Mokrzeszowie odbył się Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły Wincentym Witosie. W szranki stanęło 18 uczniów - entuzjastów idei Witosowych, którzy za zadanie mieli odpowiedzieć na 18 pytań testowych dotyczących gospodarstwa Premiera. Uczestnicy konkursu musieli uporządkować chronologię działalności publicznej Witosa, wskazać, że był wójtem, posłem na sejm, radnym powiatu. Najlepszą znajomością tematu wykazali się uczniowie: Halina Kochman z klasy II PTC (I miejsce), Grzegorz Fuja (II miejsce) z klasy II MT oraz Michalina Nowak z klasy III PTH (III miejsce).

Równocześnie pozycję „naczelnego Witosa” w szkole zdobył Mateusz Surówka z klasy II PTC drugi rok z rzędu prezentując się w najlepszym przebraniu a la Patron.

W środę 8 czerwca 2016r. w naszej szkole odbyła się wyjazdowa Narada Sołtysów z terenu Gminy Świdnica, której przewodniczyła Pani Wójt Teresa Mazurek. Okazało się, że wśród 33 sołtysów znaleźli się rodzice i rodzeństwo naszych absolwentów. Wydawało nam się, że wszyscy naszą szkołę znają, wiedzą jak wygląda i czym dysponujemy. Tymczasem dopiero spacer po terenie spowodował, że nasi goście odkryli walory ZSCKR w Mokrzeszowie, zachwycali się odremontowaną i unowocześnioną bazą oraz pięknem przyrody otaczającej to miejsce. A Pani Wójt stwierdziła: „Nie dość, że uczą po nowoczesnemu to mają tutaj pięknie, a uczniowie z technikum żywienia gotują na poziomie najlepszych restauracji świata”. Jak zwykle nasza młodzież stanęła na wysokości zadania - II PTC z panią Brygidą Kowalczyk przygotowała fantastyczne słone zakąski oraz serwis kawowy, Dawid Michułka z III MTC zachwycił Sołtysów nowoczesnym prowadzeniem gospodarstwa podczas prezentacji programu RolnikON. Chłopcy z 1EZ prezentowali maszyny rolnicze i kierowali ruchem. Generalnie wszyscy nauczyciele i uczniowie w godny i pogodny sposób podejmowali naszych gości.

Ciekawy dla nich był wykład Pani kierownik praktycznej nauki zawodu Moniki Kołakowskiej na temat możliwości, jakie daje wykształcenie rolnicze wszystkim tym, którzy chcą pozyskać środki finansowe z Unii Europejskiej na prowadzenie własnych gospodarstw. Miło nam było przyjmować pochlebne uwagi Sołtysów dotyczące szkoły. Pani dyrektor Joanna Miłobóg wręczyła gościom materiały informacyjne. Goście stwierdzili, że taką! szkołę będą promować w swoich sołectwach i najchętniej wszystkie zebrania organizowaliby w Mokrzeszowie

W piątek 1 czerwca 2016 roku w naszej szkole na każdym kroku można się było natknąć na Ducha… I może nikogo to nie dziwi, bo w końcu ZSCKR w Mokrzeszowie mieści się w zabytkowym pałacu położonym na terenie zabytkowego parku, więc takie rzeczy mogą się zdarzyć… Ale tym razem obecność Ducha odczuli wszyscy: uczniowie i nauczyciele. Duch, o którym tu mowa, to rzecz jasna duch wyjątkowy, a mianowicie Duch Sportu. Z okazji szkolnego Dnia Sportu na jednym boisku do siatkówki stanęła drużyna nauczycieli w składzie: p. Monika Kołakowska, p. Natalia Kinast, p. Marcin Wójciak, p. Tomasz Podrzycki, p. Radosław Światowy i p. Grzegorz Wójtowicz oraz drużyna uczniów: Maciek Gacek, Patryk Podczaszy, Marek Jakubowski, Sebastian Gawron, Patryk Nowak, Mateusz Adamski, Marcin Krupnik, Konrad Ciesielski i Wojtek Biernacik. Pojedynek był wyrównany, a poziom emocji wysoki. W sporcie ktoś wygrywa, więc ostatecznie tym razem wygrali nauczyciele wynikiem 3:1, ale już obie drużyny umówiły się na rewanż w przyszłym roku.

W tym dniu podczas pokazowej lekcji wychowania fizycznego można było także podziwiać wykonaną po mistrzowsku zumbę. Uczennice z klasy 1PTH udowodniły, że żadne układy taneczne nie są dla nich zbyt skomplikowane, a żelazna kondycja pozwala ćwiczyć bez cienie zmęczenia przez długi czas.

1 czerwca pokazał, że tytuł szkoły, w której prowadzi się „WF z klasą” jest w naszym przypadku zasadny. Bo w zdrowym ciele, zdrowy Duch... Sportu!

23 maja 2016 r. na użytkach zielonych należących do AGROMINOR Sp. z o.o. w Mokrzeszowie odbył się pokaz maszyn do zbioru zielonek oferowanych w sprzedaży przez P.U.P. AGROMIX Sp. z o.o. W pokazie wzięli udział uczniowie klas Technikum w zawodzie: technik agrobiznesu oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie: mechanik –operator pojazdów i maszyn rolniczych. Wydarzenie było doskonałym uzupełnieniem wiadomości w zakresie kształcenia zawodowego. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z nowoczesnym sprzętem rolniczym oraz technologią zbioru zielonek. Na żywo obserwowali pracę maszyn i operatorów. Przedstawiciele firmy AGROMIX szczegółowo omówili dane techniczne prezentowanego sprzętu. Wśród maszyn, które pojawiły się na łąkach można wymienić: ciągniki: Kubota 6060, Kubota 9960 + Ładowacz, Kubota 135 GX-II, prasę rolującą KRONE Bellima F130, Prasa rolująca KRONE Fortima F 1250MC, Wóz zbierający KRONE AX, kosiarkę czołową KRONE EC F320, kosiarkę boczną EasyCut 280, przetrząsacz KRONE KW 8.82, zgrabiarkę KRONE SWADRO TS 680 TWIN, zgrabiarkę KRONE 740 TWIN.

Całość pokazu w warunkach plenerowych uświetnił gorący poczęstunek przygotowany przez organizatorów imprezy.

Należy podkreślić, że młodzież naszej szkoły nie tylko brała bierny udział w pokazie, ale również z dużym zaangażowaniem włączyła się w organizację techniczną imprezy w ramach współpracy szkoły z wymienionymi firmami.

17 maja 2016 roku przyszli technicy agrobiznesu z klasy 1MT i 2MT wraz z panią Karoliną Czaplińską i panią Magdaleną Kuklińską, pojechali na wycieczkę dydaktyczną do Radomierza, gdzie znajduje się Stacja Badawczo-Dydaktyczna Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jest to jedyna w Polsce górska jednostka badawczo-dydaktyczna.

Gospodarstwo położone jest w malowniczej dolinie u stóp Gór Kaczawskich i zajmuje się hodowlą bydła mięsnego rasy Charolaise oraz działalnością badawczą.

Dodatkowo uczniowie wzięli udział w pokazie maszyn rolniczych zorganizowanym przez firmę CLAAS. Po pokazie poczęstowano nas wojskową grochówką i pyszną kiełbaską z grilla, mniam!

16 maja 2016 roku uczniowie klasy III technikum w zawodzie technik agrobiznesu uczestniczyli w pokazie maszyn zielonkowych. Organizatorem imprezy była firma Agrohandel wraz z firmą New Holland oraz Kuhn. Chłopcy z III MTC to prawdziwi entuzjaści nowoczesnego sprzętu rolniczego. Na pokazie mieli oni niesamowitą okazję, aby zapoznać się z możliwościami nowych pras zmiennokomorowych marki Kuhn, które mają szereg udoskonaleń i cieszą się coraz większą popularnością i zaufaniem wśród rolników. Uczniowie mogli zobaczyć niezawodność i wydajność pokazywanych pras podczas pracy. Oprócz ciągników rolniczych i pras zmiennokomorowych uczestnicy pokazu mogli przetestować takie maszyny rolnicze jak: kosiarki, owijarki bel, przyczepy i wozy paszowe Strautmann oraz prasy Unia Group. Było to kolejne wydarzenie wzbudzające wiele emocji wśród uczniów, którzy w większości już prowadzą i unowocześniają gospodarstwa swoich rodziców.

Uczennica naszej szkoły Patrycja Piróg kształcąca się w zawodzie technik hodowca koni uczestniczyła w regionalnych zawodach jeździeckich w ujeżdżeniu, które odbyły się w stajni Gostar w Jeleniej Górze. Organizatorami imprezy byli: Centrum Goster oraz organizacja zawodów jeździeckich.

To były pierwsze zawody Patrycji od trzech lat oraz jej debiut w zawodach regionalnych i na takim poziomie. Patrycja startowała na koniu Birma rasy sp (szlachetna półkrew) w klasie L2 i L3. Miała przyjemność konkurować z wieloma doświadczonymi zawodnikami zarówno z Polski, jak i z Niemiec i Czech. Poziom zawodów był bardzo wysoki, a oceniający sędziowie wymagający. Mimo tego nasza uczennica wróciła z imprezy jeździeckiej bardzo zadowolona. W pierwszym dniu zajęła 9 miejsce na 15 zawodników (wynik spowodowany niefortunnym zawahaniem klaczy wynikającym z lęku konia w nowym miejscu). Patrycja zakończyła przejazd z wynikiem 59,62%. Natomiast drugi dzień przyniósł naszej zawodniczce szczęście. Z wielką gracją i elegancją znalazła się na 4 miejscu z wynikiem 61,76%. Łącznie na 13 zawodników Patrycja zajęła 7 miejsce, co świadczy o jej dużym wyczuciu jeździeckim oraz sporych umiejętnościach i doświadczeniu. Poziom, jaki zaprezentowała nasza zawodniczka jest dowodem ogromnego zaangażowania Patrycji w temat jeździectwa i... talentu.

Po raz kolejny naszej szkole udało się pozyskać fundusze europejskie na realizację projektu, dzięki któremu uczniowie ZSCKR w Mokrzeszowie otrzymają nie tylko cenne certyfikaty, ale również staną się bogatsi o wyjątkowe doświadczenia i umiejętności. Zdobędą kompetencje społeczne gwarantujące im po ukończeniu szkoły lepszą pozycję na rynku pracy. Możliwe, że niektórzy znajdą zatrudnienie w swoich zagranicznych miejscach praktyk.

„Kompozycje z ziół elementem dekoracyjnym każdego ogrodu” to nazwa projektu, jaki został przygotowany przez nauczycieli naszej szkoły i w wyniku postępowania konkursowego uzyskał całkowite dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+, Akcja 1.1: Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego.

Realizacja projektu rozpocznie się 1 września 2016 roku i zakończy w lutym 2018. Partnerem szkoły jest niemieckie centrum DEULA – Nienburg GmbH w Dolnej Saksonii. Tam też zostaną zorganizowane dwutygodniowe praktyki zawodowe dla 18 uczniów technikum kształcących się w zawodach: technik architektury krajobrazu, technik agrobiznesu, technik żywienia i usług gastronomicznych. Grupie podczas stażu towarzyszyć będzie dwóch opiekunów ze szkoły. Każdy z uczestników projektu przed wyjazdem na praktyki do Niemiec weźmie udział w 40 godzinach zajęć przygotowawczych z języka zawodowego niemieckiego, zajęć kulturowych oraz z przygotowania pedagogicznego.

Po zakończeniu praktyk uczestnicy projektu otrzymają:

 • certyfikaty z potwierdzeniem zdobytych umiejętności wystawiane przez instytucję wysyłającą i przyjmującą,
 • dokument Europass Mobilność,
 • certyfikaty ukończenia kursów przygotowawczych w Polsce wystawione przez realizatora zajęć.

Realizacja projektu ma na celu:

 • zwiększenie praktycznych umiejętności i kompetencji społecznych oraz mobilności uczestników w celu podniesienia ich potencjalnej atrakcyjności na rynku pracy,
 • zdobycie doświadczenia zawodowego w międzynarodowym środowisku przez uczestników projektu,
 • nabycie przez uczestników kwalifikacji kluczowych dla możliwości uzyskania przyszłego zatrudnienia,
 • dostosowanie treści kształcenia zawodowego do potrzeb zmieniającego się rynku pracy,
 • opracowanie programu stażu lub modyfikację treści nauczania pod kątem wymagań pracodawców,
 • wzmocnienie umiejętności posługiwania się językiem obcym,
 • wzmocnienie pewności siebie uczestników pozwalającej na swobodne poruszanie się na rynku pracy,
 • wzbogacenie oferty szkoły,
 • nawiązanie współpracy między szkołą zawodową i przedsiębiorstwami,
 • poszerzenie wiedzy na temat kultury i obyczajów Niemiec.

Uczestnicy projektu będą mogli odbyć praktyczne szkolenie zawodowe w nowoczesnych warunkach, jakich nie jest w stanie zapewnić im szkoła ani lokalni przedsiębiorcy. Oprócz praktycznej nauki zawodu w renomowanych przedsiębiorstwach branżowych, uzyskają oni wiedzę na temat działalności firmy niemieckiej, jej struktury organizacyjnej, sposobu zarządzania, zasad komunikacji, specyfiki poszczególnych stanowisk pracy i odmiennych od polskich standardów wykonywania zadań służbowych. Ważną korzyścią dla młodzieży będzie poznanie stosowanych w danej branży zawodowej nowoczesnych technologii, narzędzi, metod produkcji lub świadczenia usług, wypełniania dokumentacji. Podczas praktyk młodzi ludzie będą mieli okazję porównać niemieckie rozwiązania ze stosowanymi w Polsce, zweryfikować wiedzę teoretyczną w aspekcie praktycznym, a także poszerzyć swoje kompetencje w posługiwaniu się językiem niemieckim i angielskim.

28 kwietnia 2016 roku odbył się apel przygotowany przez uczniów klasy 1 PTH (przyszli technicy architektury krajobrazu i technicy żywienia i usług gastronomicznych) pod opieką wychowawcy – Pani Bogumiły Kosut.

Scenariusz oparty był na przypomnieniu najważniejszych kwestii związanych z tym tak istotnym dla Polski dokumentem – testamentem Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Młodzież oddała hołd twórcom Konstytucji podkreślając, że dzieło połączyło w sobie chrześcijańską tradycję Europy i uniwersalne wartości oświecenia poprzez propagowanie haseł wolności wyznania, równości wobec prawa, tolerancji, podziału władzy oraz rządów opartych na woli narodu.

29 kwietnia 2016 roku miała miejsce uroczystość związana z pożegnaniem uczniów klas IV technikum. Wyjątkowy charakter wydarzeniu nadała ceremonia przekazania sztandaru przez ustępujący poczet następcom z klas młodszych. Nowy chorąży – Sebastian Matjaszek – złożył ślubowanie w imieniu swoim i asystujących, czyli Marty Olszówki i Patrycji Kłaczyńskiej, godnie przyjmując ten zaszczyt i powinność.

Jak co roku dzień pożegnania maturzystów wpisał się w historię szkoły - kolejny rocznik absolwentów zakończył naukę w ZSCKR w Mokrzeszowie. Jak co roku nie zabrakło wzruszających słów podziękowania i kwiatów dla nauczycieli. Jak co roku najlepsi odebrali świadectwa z czerwonym paskiem i nagrody. Jak co roku rodzice byli dumni, kiedy pani dyrektor wręczała im listy gratulacyjne i dziękowała za współpracę.

Wszystko odbywało się jak przez ostatnie lata, ale ... takim momentom zawsze towarzyszy podniosły nastrój i poczucie wyjątkowości.

Bo dla nas, Drodzy Absolwenci, jesteście zawsze wyjątkowi i niepowtarzalni. Dlatego życzymy Wam, abyście realizowali swoje marzenia, plany i cele. A Wasze życie niech będzie szczęśliwe i twórcze, radosne i piękne, wartościowe i szlachetne.

Do zobaczenia na Zjeździe Absolwentów już we wrześniu 2017 roku!

25 kwietnia 2016 roku w ZSCKR w Mokrzeszowie gościli nauczyciele z Holandii reprezentujący sektor „zielonej edukacji”. Specjaliści wywodzący się z 6 miast przyjechali do Polski, aby nawiązać współpracę ze szkołami i instytucjami branży rolniczej i przygotować realizację rządowego projektu „AOC OOST”. Projekt zakłada dzielenie się wiedzą i doświadczeniami podczas wymiany uczniów i nauczycieli związanych m.in. z architekturą krajobrazu, zootechniką, mechanizacją rolnictwa, produkcją zwierzęcą i roślinną, a także technologią żywności i żywienia człowieka.

Wizyta miała charakter studyjny. Po krótkiej prezentacji obu stron, goście mieli możliwość poznać naszą szkołę: zwiedzili pracownie, zobaczyli bazę i uczniów podczas zajęć. Niezwykle ciekawe dla obu stron było spotkanie z naszymi nauczycielami przedmiotów zawodowych, podczas którego rozmawiano na temat różnic w kształceniu zawodowym pomiędzy Polską a Holandią, ale przede wszystkim poszukiwano punktów wspólnych dla realizacji w/w projektu. Jak zwykle nie zabrakło mistrzowskiego poczęstunku (rewelacyjne kolorowe tartinki) przygotowanego przez uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych.

Holendrzy wyjechali pełni pozytywnych wrażeń, co znalazło odzwierciedlenie we wpisie w szkolnej „Księdze gości”. Miło nam, że docenili nasz profesjonalizm … no i polską gościnność. Czekamy teraz na podsumowanie merytoryczne wizyty i mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie już jako realizatorzy projektu.

W ramach akcji „Dzień Dla Życia” w środę 26 kwietnia 2016r. odbyła się kolejna zbiórka krwi w naszej szkole. Celem akcji jak zawsze było zwrócenie uwagi na wzrost zapotrzebowania na krew i propagowanie u młodzieży postaw społecznych. Tym razem „najcenniejszym darem” podzieliło się z innymi 38 uczniów i 2 nauczycieli: Pan Krzysztof Hodel i Pan Szymon Gumny – pomysłodawca i zarazem organizator wydarzenia. Warto zaznaczyć, że w szlachetnym przedsięwzięciu brał udział również absolwent szkoły oraz jedna z mieszkanek Mokrzeszowa. Udało się zebrać blisko 11 litrów krwi, co z pewnością pozwoli uratować niejedno ludzkie istnienie. Zbiórka odbywała się przed budynkiem głównym szkoły, dokładnie w KRWIOBUSIE, gdzie swój sprzęt rozstawiło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji składamy serdeczne podziękowania, ponieważ „oddając krew - ratujesz życie”.

221 kwietnia 2016r. uczeń Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie Mateusz Zaczyński (zwycięzca szkolnych eliminacji) uczestniczył w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie, reprezentował naszą szkołę w etapie centralnym zorganizowanym na Wydziale Inżynierii Produkcji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Na uczestników czekał test oparty o prezentację multimedialną. Nasz reprezentant nie zajął miejsca na podium, jednakże gratulujemy udziału w eliminacjach centralnych i życzymy sukcesu w przyszłych edycjach konkursu.

22 i 23 kwietnia to 2 dni „wielkiej gonitwy”, ponieważ w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie odbył się już po raz trzeci Cross Mokrzeszowski.

Doświadczenia z poprzednich dwóch edycji skłoniły nas do zmian i wprowadziliśmy innowację polegającą na rozdzieleniu biegów juniorek i juniorów z gimnazjów od pozostałej dorosłej części zawodników. Z pewnością wymagało to więcej pracy, zaangażowania większej ilości osób, ale pozwoliło w ramach imprez towarzyszących na zapoznanie gimnazjalistów z kierunkami kształcenia oferowanymi przez naszą szkołę. Dało okazję do rozmów, wspólnej zabawy i wspólnego biesiadowania przy ognisku.

W sobotę mimo niekorzystnych prognoz pogody, aura okazała się łaskawa, a dla biegaczy wręcz idealna. Zawodnicy startowali na dystansie 10 kilometrów w kategoriach wiekowych: CHAMPION, TYTAN, GAZELA, HEROS i NIESTRUDZENI. Uczestnicy NORDIC WALKING przeszli trasę o długości 5 kilometrów.

Naszą szkołę dumnie reprezentowali uczniowie: Kacper Zaremba z kl. IV MT, Kamila Majewska, Cecylia Kisiel i Halina Kochman z kl. II PTC. Na szczególne uznanie zasługuje zawodniczka w kat. NORDIC WALKING, która należy do Klubu Amazonek i stwierdziła, że w ten sposób walczy z rakiem i deklaruje swój udział w przyszłym roku razem z koleżankami z klubu.

W czasie rozmów z zawodnikami, którzy po biegu korzystali z zupy gulaszowej, pieczonych kiełbasek, wiejskiego chleba ze smalcem oraz przebogatej oferty ciast, powtarzała się opinia bardzo miła dla nas, wysoko oceniająca organizację i gościnność Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie. Bardzo podobały się piękne medale z logo szkoły.

Trzeba przyznać, ze opinie były zgodne z prawdą, ponieważ i uczniowie i nauczyciele i pracownicy szkoły spisali się na medal, który w imieniu nas wszystkich odebrała Pani Joanna Miłobóg - Dyrektor szkoły od Dyrektora biegu Pana Radosława Światowego reprezentującego Świdnicki Klub Biegacza „Hermes”.

Należy dodać, że impreza spotkała się z przychylnością środowiska. W organizację włączyli się: GOKSiR w Świdnicy, LZS Świdnica, Nadleśnictwo Świdnica, Rada Sołecka wsi Mokrzeszów, OSP w Mokrzeszowie, a także sponsorzy: Bank Zachodni WBK w Świebodzicach, Uzdrowisko Szczawno – Jedlina, Fitness Klub „Energia” ze Świdnicy.

Dowodem na powyższe były warsztaty kulinarne przeprowadzone 18 i 20 kwietnia przez uczniów klasy II PTC – grupa technika żywienia i usług gastronomicznych z Panią Brygidą Kowalczyk z uczniami I i II klasy zaprzyjaźnionego z Naszą szkołą Społecznego Gimnazjum Akademickiego ze Świebodzic.

Okazuje się, że formuła wspólnego gotowania uskrzydliła zarówno chłopców (których było więcej) jak i dziewczęta.

Trudno ustalić co udało się upichcić najlepszego, ponieważ wszystko było smakowite. A jakie było menu? Cebularze, hot – dogi, hamburgery (nawet sami piekli bułki), naleśniki czekoladowe z owocami, pączki serowe, rurki z kremem, ciastka w kształcie róży z dodatkiem marmolady różanej. A ukłon w stronę zdrowej żywności stanowiły batoniki z amarantusem, bakaliami i miodem.

Okazuje się, że w Naszej szkole nie tylko uczniowie zdobywają laury i zaszczyty w różnych konkursach i na zawodach.

14 – 17 kwietnia w Holandii w miejscowości Horst odbyły się międzynarodowe zawody w powożeniu w randze CAI3 – H1, w których brał udział nauczyciel Pan Maciej Mazurek. Miło poinformować, że drużyna w składzie: Weronika Kwiatek, Maciej Mazurek mając pod lejcą konia Igielina zdobyła zaszczytne III miejsce na 60 startujących zaprzęgów, a współpracujący ze szkołą Pan Bartłomiej Kwiatek (brat Weroniki) z Panem Danielem Kłosowskim oraz koniem Niger zajęli w tej kategorii wysokie 10 miejsce.

Specjaliści podkreślają, że zarówno Igielin jak i Niger to drugie konie zawodników, mniej doświadczone, co tym bardziej świadczy o ogromnym sukcesie.

18 kwietnia 2016 roku w Świdnicy odbyły się powiatowe zawody szkół ponadgimnazjalnych w lekkiej atletyce. Nasza młodzież rywalizowała niemal w każdej dyscyplinie sportowej. Wyniki „bojów” będą znane za około 2 tygodnie, lecz już na pierwszy rzut oka było widać dobre osiągnięcia kulomiotek: Patrycji Kłaczyńskiej i Agaty Charciarek. Również skoki w dal chłopców: Wojciecha Wójtowicza i Mateusza Surówki powyżej 5 metrów na pewno będą wysoko punktowane. ZSCKR Mokrzeszów górą !!!

Od 13 do 15 kwietnia za sprawą uczniów i Pani Agnieszki Stelmach cofnęliśmy się do początków państwa polskiego. Stało się to dzięki wystawie poświęconej jubileuszowi 1050 rocznicy chrztu Polski. Mogliśmy, poruszając się na osi czasu, przejść od wierzeń starosłowiańskich wiążących człowieka z siłami natury, aż do roku 966. Prześledzić dzieje pierwszych Piastów i porównać mapę podległych im terenów z obecnym kształtem Polski. Sprawdzić w tekstach źródłowych co na ten temat mówili historycy i jak przyjęcie chrztu przez księcia Polan – Mieszka – opisywała literatura. Autorzy wystawy nawiązali także do współczesności, ukazując Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu w Krakowie i stanowić będą ważne dla Polaków wydarzenie.

Jednocześnie trzyosobowy zespół uczniów (Ania Gogolewska, Magda Dziedziak i Dawid Dutkiewicz) pojechał do Ząbkowic Śląskich i wziął udział w konkursie historycznym upamiętniającym 1050 Rocznicę Chrztu Polski.

13 kwietnia klasa 1EZ, czyli przyszli mechanicy-operatorzy pojazdów i maszyn rolniczych wraz z Panem Krzysztofem Hodelem byli na pokazach Masseya Fergusona zorganizowanych przez firmy Korbanek i Kachniarz w Gołaczowie. Zaprezentowano tam 6 traktorów, które współpracowały z maszynami światowych marek, a także ładowarkę teleskopową. Chociaż dzień zapowiadał się nieciekawie z powodu deszczu, nie zniechęciło to prawdziwych pasjonatów. Chłopcy po instruktażach teoretycznych, wreszcie doczekali się testów. W pole ruszyły ciągniki… Czuło się moc maszyn… Wrażenie na wszystkich zrobił największy prezentowany tam ciągnik Fergusona - przedstawiciel serii 7 o mocy 260 koni, który współpracował z zawieszanym agregatem uprawowo - siewnym Sulky. Po pokazach uczniowie powiedzieli: „Taki imprezy lubimy! Możemy „na żywo” zobaczyć jak te maszyny radzą sobie w pracy, a także poznajemy nowe techniki rolnicze i bardzo ciekawych ludzi, z którymi mamy o czym porozmawiać.”

8 kwietnia 2016 r. uczniowie z klasy I PTH pod opieką kierownika praktycznej nauki zawodu p. Moniki Kołakowskiej oraz nauczyciela przedmiotów zawodowych p. E. Podhalicz odwiedzili VIII Międzynarodowe Targi Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki "AGROTRAVEL". Głównymi organizatorami wydarzenia byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz województwo świętokrzyskie.

Celem wyjazdu było pogłębienie wiedzy na temat roli turystyki wiejskiej w nowoczesnej gospodarce Polski, rozwoju poszczególnych regionów kraju, a także poszerzanie świadomości uczniów na temat atrakcyjności spędzania czasu na terenach wiejskich i w obiektach agroturystycznych.

Podczas pobytu w Kielcach młodzież wzięła udział także w warsztatach na temat "Współczesnych wyzwań komunikacji marketingowej w turystyce wiejskiej" zorganizowanych przez Instytut Geografii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Deklaracje przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w sesji sierpień/październik 2016r. należy składać w sekretariacie szkoły do dnia: 16 kwietnia 2016r.

Druki deklaracji dostępne są w sekretariacie szkoły.

Kwalifikacyjny kurs zawodowy R.03 (kwalifikacja R.03 - prowadzenie produkcji rolniczej)

Kwalifikacyjny kurs zawodowy R.06 (kwalifikacja R.06 - organizacja i prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie).

Część pisemna egzaminu: 6 października 2016r.

Część praktyczna dla kwalifikacji R.06 : 11 października 2016r.

Część praktyczna dla kwalifikacji R.03: od 6 do 17 października 2016r.

Wyniki: 25 listopada 2016r.

Nasi uczniowie zachowali się wspaniale i niemal w 100% byli w szkole pierwszego dnia wiosny.

Pogoda nas nie rozpieszczała, ale mimo chłodu, zgodnie z tradycją, została wykonana przez uczniów kl. II PTC marzanna, którą spalono, żeby dać znać zimie, że czas, by już odeszła. Przez radiolę wysłuchaliśmy ciekawostek o tradycjach witania wiosny i piosenek z wiosennymi motywami. W holu szkoły na gazetce w sukni z kwiatów króluje piękna dama - takiej wiosny oczekujemy, barwnej, ciepłej i wesołej.

Wcześniej były warsztaty kulinarne, na których grupa żywieniowców z kl. II PTC uczyła gotowania swoje koleżanki z technikum w zawodzie technik hodowca koni. Kilka razy były też warsztaty, na których to nauczyciele byli uczniami i uczyli się od młodzieży - przyszłych techników żywienia i usług gastronomicznych. Natomiast największe szaleństwo miało miejsce 14 marca, kiedy w naszej pracowni technologii żywienia pojawiły się mamy, babcie, ciocie i nawet jeden tato. Wspólnie, pod bacznym okiem Pani Brygidy Kowalczyk gotowano potrawy wielkanocne takie jak: barszcz biały z jajkiem, rolada serowa nadziewana z jajkami przepiórczymi, klops w kruchym cieście, placek na kruchym spodzie mięsno - grzybowy, babka kalafiorowo - serowa, mazurek pomarańczowo - migdałowy, chlebek caprese (z serem mozarella i suszonymi pomidorami) i babka majonezowa. Było … pysznie i pięknie, gdyż degustacja odbyła się w nowej pracowni planowania żywienia i obsługi gości, czyli naszej szkolnej restauracji. A jedyna babcia przyznała, że niewiele brakuje, by wnuczka gotowała lepiej od niej.

Niedzielę Palmową też spędziliśmy kulinarnie w Marcinowicach na imprezie pn. "Tradycje stołu wielkanocnego". Były uginające się pod ciężarem jedzenia stoły, było barwnie i kolorowo, a nasze kosze wielkanocne z ciasta i inne wyroby cieszyły się zainteresowaniem. W wydarzeniu uczestniczyły tłumy. Poza licznymi gośćmi, była także Pani Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, dla której nasi uczniowie przygotowali koszyk z zajączkiem.

Co wyjdzie z połączenia kleju, ozdobnych serwetek, farb akrylowych i grupy uczniów z dużą dozą chęci? Odpowiedź jest prosta - pierwsze w historii szkoły warsztaty z decoupage. W trakcie dwóch godzin nasi uczniowie wyczarowali pod okiem doświadczonych instruktorek, Pani Jolanty Krzekotowskiej i Pani Beaty Kaliciak, cały wachlarz kolorowych wazonów, ozdobnych doniczek, butelek i innych cieszących wiosennymi barwami bibelotów. Niby nic, a cieszy oko, a prace dumnie prezentowały się na szkolnej wystawie. No i kto wie, może ta niecodzienna technika zyska kolejnych entuzjastów wśród nas?

18 - 19 marca 2016 r . uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami tradycyjnie zwiedzali hale wystawowe Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej w Kielcach AGROTECH, które odbywały się już po raz 22. Targi to obowiązkowy punkt w kalendarzu wielu rolników, miejsce spotkań i poznawania nowości technicznych w rolnictwie. Zakres branżowy Targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach to: nowoczesne ciągniki, maszyny, narzędzia i urządzenia do produkcji roślinnej i zwierzęcej, jak również nasiona, środki ochrony roślin, nawozy, pasze oraz budownictwo inwentarskie. Na miejscu obecni byli najwięksi producenci maszyn rolniczych: CASE IH, CLAAS, JOHN DEERE, KUBOTA, NEW HOLLAND, URSUS czy ZETOR. W sumie na powierzchni 62,5 tysiąca m2 prezentowało swoje produkty ponad 700 firm z kilkunastu krajów.

10 marca 2016 r. już tradycyjnie odbyły się eliminacje szkolne Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie. W VIII edycji konkursu wzięło udział 48 uczniów naszej szkoły. W skład komisji konkursowej wchodzili nauczyciele ZSCKR w Mokrzeszowie Pani Agata Wójcik i Pan Szymon Gumny oraz przedstawicielka KRUS w Świdnicy - Pani Lucyna Jabłonka.

Do etapu centralnego zakwalifikował się Mateusz Zaczyński - uczeń klasy I technikum w zawodzie technik agrobiznesu, który będzie reprezentował naszą szkołę podczas etapu centralnego zorganizowanego na Wydziale Inżynierii Produkcji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 21 kwietnia 2016r. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

10.03.2016r. odbył się gminno-miejski etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom", w którym Nasza szkoła wzięła czynny udział i została wyróżniona. Szkołę reprezentowali Paweł Figurski, uczeń klasy III technikum w zawodzie technik agrobiznesu oraz Daniel Podkówka, uczeń klasy I zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych. Gratulujemy!

22 lutego odbyły się powiatowe zawody w tenisie stołowym. Nasza drużyna w składzie: Konrad Ciesielski (3 PTC) i Kamil Kurcbach (1 MT) zajęła bardzo wysokie 3 miejsce. Chłopcy zagrali fantastyczny turniej pokonując kolejno drużyny z: I LO Świdnica, LO Świebodzice, II LO Świdnica, III LO Świdnica, ZSE Świdnica. W półfinale trafili na faworytów turnieju - ZS Strzegom, przegrywając wejście do finału. W meczu o 3 miejsce nasi tenisiści nie dali jednak żadnych szans drużynie z ZSB-E Świdnica i zdobyli upragnione podium. Gratulujemy świetnych wyników i liczymy na podobny sukces w przyszłym roku!

Pod takim hasłem odbyły się w naszej szkole po raz pierwszy (ale nie ostatni) warsztaty, na których uczniowie przekonali się, że przedmioty ogólnokształcące też mogą być ciekawe.

Przez trzy dni uczniowie prowadzili swoje przedsiębiorstwa sprzedając kaczki, tworzyli helisę DNA, słuchali muzyki i analizowali teksty, poznawali, jaki jest związek fizyki z ćwiczeniami fizycznymi…. Było dużo dobrej zabawy, ale też i sytuacji, w których okazywało się, że są rzeczy, które mogą naszych uczniów zaskoczyć. Nauczyciele prowadzący warsztaty zadbali o ciekawą formę zajęć, a sami uczniowie intensywnie pracowali, by wykonać zadania.

23 lutego 2016 wychowankowie internatu wraz z wychowawczynią - Panią Haliną Bilicką-Kowaluk wsiedli do szkolnego busa i pojechali w stronę pięknie położonej Srebrnej Góry. Tym razem jednak nie mieli w planach zdobycia legendarnej górskiej twierdzy. Ich celem był bowiem Lutomierz. Tam czekała już na nich Pani Malwina - pasjonatka tradycyjnych wyrobów, które wraz z Panią Stasią (swoją mamą) przygotowuje wg starych i sprawdzonych receptur.

Podczas warsztatów mieliśmy okazję zrobić własne sery na podpuszczce, co nie było wcale takie proste… Ucieszyliśmy się, kiedy gościnne gospodynie poczęstowały nas swojskimi wyrobami: mlekiem prosto od krowy, masłem i maślanką. Z wyśmienitego ciasta Pani Stasi nie zastał ani jeden okruszek… Na koniec Pani Malwina opowiedziała nam historię okolicy i pokazała gospodarstwo, które pięknie się rozwija. Gorąco polecamy wyjazd w tamte strony!

25 lutego 2016 grupa uczennic z klasy II technikum w zawodzie technik hodowca koni wraz z Panem profesorem Krzysztofem Hodelem wzięła udział w międzynarodowym wydarzeniu ,,Cavaliada Tour" w Warszawie. Te prestiżowe zawody jeździeckie autoryzowane przez FEI (Międzynarodową Federację Jeździecką) zawsze przyciągają rzesze miłośników koni. Kto ze znawców branży jest w stanie odmówić sobie widowiska, które łączy rywalizację sportową z emocjonującymi pokazami i branżowymi targami?

Atmosfera panująca w tym dniu na Warszawskim Torwarze dostarczyła całej grupie niezapomnianych wrażeń i emocji. Nasza ekipa były świadkiem zwycięstwa Pana Bartłomieja Kwiatka reprezentującego Sudecki Ludowy Klub Sportowy KSIĄŻ. Fantastyczny przejazd Mistrza zapewnił mu i tym razem I miejsce - wygraną Halowego Pucharu Polski w Powożeniu 2016. Fakt cieszy tym bardziej, że z Panem Kwiatkiem uczniowie naszej szkoły mogą spotkać się podczas zajęć w Stadzie Ogierów Książ, gdzie odbywa się praktyczna nauka zawodu. Nie ma jak uczyć się od najlepszych!

Na koniec niesamowitej adrenaliny dostarczyła długo wyczekiwana "Potęga Skoku". Publiczność zamarła, kiedy po jednym ze skoków podkowa wyleciała w powietrze prosto w stronę sektora dla prasy. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a zguba szczęśliwie została oddana właścicielowi. Wysokość przeszkody doszła do 2,05m, po czym ostatnia dwójka uczestników zrezygnowała z dalszego podnoszenia poprzeczki. Ze względu na zdrowie koni i ogłoszono remis.

"Cavaliada Tour 2016" to niezapomniane przeżycie i świetna zabawa! Już teraz czekamy na kolejną edycję i na pewno nie odmówimy sobie udziału w wydarzeniu, które polecamy wszystkim, nie tylko miłośnikom koni.

30 stycznia 2016 roku zgodnie z tradycją ZSCKR w Mokrzeszowie uczniowie klas maturalnych, nauczyciele i rodzice bawili się na Balu Studniówkowym. Odświętne kreacje pań i niezwykle eleganckie garnitury panów można było podziwiać podczas rozpoczynającego uroczystość tańca otwarcia, czyli poloneza. Nie zabrakło też oficjalnego przemówienia Pani Dyrektor Joanny Miłobóg, w którym oprócz nawiązania do historii szkoły, refleksji na temat wartości edukacji i wyborów życiowych, pojawiły się skierowane do młodzieży życzenia powodzenia na egzaminach, nie tylko maturalnych, ale i zawodowych. Ciekawym punktem programu był kabaret. Niejeden z nauczycieli w odgrywanych przez uczniów postaciach mógł rozpoznać samego siebie… Bawiono się do białego rana, a wspomnienia tego jedynego w swoim rodzaju balu na długo pozostaną w pamięci wszystkich obecnych.

Nasza szkoła już kolejny rok na zaproszenie Fundacji REM oraz parafii Św. Mikołaja w Świebodzicach włączyła się w organizację Świebodzickiego Orszaku Trzech Króli.

6 stycznia 2016 roku uczniowie: Przemek Trela, Krzysztof Kukuła, Doris Jędrzejczyk, Klaudia Mleczek, Magda Łukaszewska i Agata Koza pod opieką Pana Krzysztofa Hodela zamienili Park Miejski w Betlejem budując żywą szopkę, do której zmierzali prowadząc barwny korowód Józef i Maryja (przebrani uczniowie: Norbert Strzelczyk i Sara Brzezicka). Uliczne jasełka zgromadziły setki mieszkańców, którzy całymi rodzinami wzięli udział w tym radosnym święcie. Nasi uczniowie (Angelika Łatka, Angelika Pawlak, Sebastian Matjaszek, Marta Olszówka) częstowali przybyłych zmarzniętych orszakowiczów gorącą herbatką z cytryną, sokiem malinowym, cynamonem i imbirem. Wydarzeniu towarzyszyła niezwykle ciepła i rodzinna atmosfera, chociaż temperatura była lekko na minusie. Orszak był również okazją do wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży. Nasza uczennica Aleksandra Sobiesiak jako wolontariusz reprezentujący naszą szkołę kwestowała na ten szczytny cel. Uczniowie zaangażowani w tę piękną inicjatywę już dziś deklarują swój udział w przyszłorocznym Orszaku.

W grudniu po raz kolejny gościliśmy na warsztatach w Krzyżowej. Tematyka zajęć dotyczyła polskiej artystki żydowskiego pochodzenia, Wiery Gran. Uczniowie klas maturalnych pracowali w grupach. Bazując na biografii piosenkarki oraz Władysława Szpilmana wyszukiwali najważniejsze etapy w karierze artystów. Liderzy grup zaprezentowali bardzo ciekawe infogramy. Praca okazała się niezwykle owocna. Powstał interesujący projekt: ścieżka-droga, na której zaznaczone zostały relacje między bohaterami związane z ich spotkaniami i twórczością. Wysłuchawszy utworu Władysława Szpilmana "Jej pierwszy bal", uczniowie mieli sposobność poczuć klimat minionych lat. Punktem centralnym spotkania była projekcja audio relacji pieśniarki, w której wspomniała czasy młodości w getcie, opowiadała o urodzinach oraz występach w kawiarni "Sztuka". Na końcu młodzież obejrzała fragment głośnego filmu Romana Polańskiego, pt. "Pianista".

Zmiana terminu egzaminu z Mechanizacji Rolnictwa!
Egzamin u Pana Krzysztofa Hodela odbędzie się
w sobotę 23.01.2016r. w godz. 12.20 - 13.05

Zmiana godziny egzaminu z Bezpieczeństwa i higieny pracy!
Egzamin u Pana Tomasza Podrzyckiego odbędzie się
w piątek 22.01.2016r. w godz. 16.00 - 16.45

Magia świąt ma moc i okazuje się, że wcale nie zależy to od śniegu i mrozu. W naszej szkole, która jest centrum kształcenia w zawodach rolniczych nagle nastąpiła erupcja artystów i to wszechstronnie uzdolnionych! W zasadzie cały grudzień obfitował w rozmaite działania. Odbyły się świąteczne warsztaty kulinarne. Pod egidą Pani Brygidy Kowalczyk cały sztab z kl. II PTC uczył dyrekcję i nauczycieli "warzenia i mierzenia smakołyków na świąteczny czas". Była to zaiste prawdziwa uczta. Zapach zupy rybnej, sakiewek czy maczki będziemy długo pamiętać, bowiem zachwyciły nas te i inne frykasy.

Kiedy podniebienia zaznały rozkoszy, nastąpił czas cieszenia oczu cudnej urody stołami świątecznymi, stroikami i kartkami - wytworami wyobraźni naszych uczniów. Wyboru najciekawszych (bo wszystkie były piękne) w drodze głosowania dokonywali rodzice, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.

W konkursie na stół świąteczny:

          I miejsce zdobyła klasa II PTC
          II miejsce zdobyła klasa I PTC
          III miejsce zdobyła klasa III PTC

W konkursie na stroik:

          I miejsce zajęła Alicja Wiśniewska z kl. III PTH
          II miejsce zajęła Angelika Łatka z kl. III PTH
          III Miejsce zajęła Joanna Kuc z kl. I PTH

A wśród świątecznych kart:

          I miejsce zajął Przemysław Siamburski z kl. II MT
          II miejsce zajął Patryk Podczaszy z kl. II MT
          III miejsce zajął Sebastian Gawron z kl. II MT

Tradycyjnie w internacie jasełka przygotowali uczniowie klas I. Licznie przybyli goście, rodzice i krewni, a także absolwenci. W spotkaniu i kolacji uczestniczyła duża grupa nauczycieli. Co ciekawe, pod choinką znalazły się prezenty. Chyba coś wspólnego z tym miała nasz Pani dyrektor! Jak magia, to magia!

Tuż przed feriami świątecznymi kl. I MT wraz z Panią Magdaleną Kuklińską i Panią Elwirą Podhalicz przygotowały zmodyfikowaną wersję internatowych jasełek, a potem odbyły się spotkania z wychowawcami w klasach pod hasłem: "Świąt świątecznych i do siego roku!"

Okres przedświąteczny otwiera serca. Uczniowie klasy 3 PTH postanowili zrezygnować w tym roku z obdarowywania się prezentami mikołajkowymi, a zamiast tego podarować komuś to, czego potrzebuje. Wybór padła na idee "Szlachetnej paczki". Wszyscy zgodzili się, by tak pomóc najbardziej potrzebującym. Najpierw została wybrana rodzina ( ze Świebodzic), a potem należało jedynie zebrać to, co było im potrzebne. Wszyscy chętnie zaangażowali się w tę akcję, namawiając bliskich do pomocy. 12 grudnia zebrane w ten sposób rzeczy zostały dostarczone do koordynatora akcji, który miał przekazać paczkę wybranej przez uczniów rodzinie. Pomysł spodobał się trzecioklasistom na tyle, że postanowili zainteresować się ideą wolontariatu i na pewno na przyszły rok również włączą się do akcji.

16 grudnia 2015 r. odbyła się uroczystości wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów, uczniom dolnośląskich szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem gali była Pani Beata Pawłowicz - Dolnośląski Kurator Oświaty. W pięknej scenerii Teatru Zdrojowego w Szczawnie - Zdroju najlepsi z najlepszych otrzymali te zaszczytne wyróżnienia, które poświadczają fakt, że ci uczniowie uzyskali w ubiegłym roku szkolnym promocję z wyróżnieniem, mieli najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazali szczególne uzdolnienia, w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki, co najmniej dobre. Prezes Rady Ministrów przyznaje stypendium jednemu uczniowi danej szkoły na dany rok szkolny.

W ZSCKR w Mokrzeszowie kryteria przyznania stypendium spełnił Przemysław Kopacz, uczeń klasy czwartej technikum w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych.

W roku szkolnym 2014/2015 uzyskał najwyższą średnia ocen w szkole - 5,31 oraz otrzymał wzorową ocenę ze sprawowania.

Wśród społeczności uczniowskiej Przemek wyróżnia się ogromnym zaangażowaniem w aktywne życie szkoły i klasy. Uczestniczy w wielu konkursach i imprezach kulinarnych wykazując się znajomością branży i wysokim poziomem kultury zawodu. Ponadto godnie reprezentuje szkołę w zawodach sportowych osiągając dobre rezultaty. Pełni funkcję chorążego szkolnego pocztu sztandarowego.

Przemek jest uczynny i koleżeński - dzieli się swoją wiedzą z kolegami w klasie, chętnie pomaga innym. Swoją kreatywnością i aktywnym udziałem wspiera wychowawcę w organizowaniu imprez szkolnych. Uczestniczy w dodatkowych zajęciach z przedmiotów zawodowych, rozwijając swoje zainteresowania i podnosząc kompetencje.

Przemysław Kopacz wyróżnia się wysoką kulturą osobistą. Potrafi planować swój rozwój, podejmować nowe wyzwania, realizować cele i osiągać satysfakcjonujące wyniki. Cieszy się sympatią kolegów oraz bardzo dobrą opinią wśród nauczycieli i pracowników szkoły.

Święta tuż, tuż, ale nie dla wszystkich są one radosne. Wokół nas są ci, którzy nie mają powodów do radości. Bo jak można oddać się beztroskiemu świętowaniu, kiedy w domu jest zimno, a na wigilijnym stole zabrakło tradycyjnych dań?

Mając świadomość, że wśród nas są szczególnie potrzebujący, wychowankowie internatu przygotowali jak co roku świąteczną paczkę dla ubogiej rodziny z Mokrzeszowa. We współpracy z Panem Szymonem Gumnym (radnym Gminy Świdnica i jednocześnie nauczycielem ZSCKR w Mokrzeszowie) zebrali podstawowe artykuły żywnościowe i słodycze, które ucieszyły nie tylko zawartością, ale i pięknym opakowaniem.

Człowiek w pełni nie może się odnaleźć inaczej, jak tylko przez bezinteresowny dar z siebie samego (Jan Paweł II).

Przez 3 lata w wybranych klasach był realizowany program profilaktyczny "ARS, czyli jak dbać o miłość". Program ten powstał w ramach współpracy ze Szwajcarią, a patronowała mu Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Świdnicy.

W bieżącym roku zrealizowała go klasa II PTC. Największe zainteresowanie wzbudziły informacje dotyczące FAS (Fetal Alkohol Syndrome) czyli alkoholowego zespołu płodowego. Dla wielu uczniów zupełnym zaskoczeniem było to, że matka ma całkowity wpływ na zdrowie dziecka, od niej zależy czy będzie miało wady wrodzone. Dobitnie ukazał to film pt. "Wieczne dziecko".

Przyszli technicy agrobiznesu i mechanicy - operatorzy pojazdów i maszyn rolniczych kochają nowości techniczne. Dlatego nowoczesne ciągniki, kosiarki, pracy rolujące, opryskiwacze, pługi i inne cuda takich firm jak Kubota, Krone, Tecnoma, Amazaone, Manitou i Trioliet przyprawiły o dreszcz wszystkich uczestników spotkania branżowego przygotowanego przez firmę Agromix na otwarcie nowej filii firmy Świdnicy. Od 3 grudnia 2015 r. uczniowie ZSCKR w Mokrzeszowie będą mogli nie tylko oglądać wystawki w salonie, ale dzięki wstępnym ustaleniom o współpracy pomiędzy szkołą a dealerem, obserwować pracę zespołu serwisowego, poznać obsługę magazynu części, a w przyszłości znaleźć zatrudnienie w firmie branży rolniczej, która docenia fachowość młodych specjalistów-absolwentów naszej szkoły.

W dniu 14 grudnia bieżącego roku na Konferencji w Legnicy organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Kuratorium Oświaty we Wrocławiu i Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu zostały wręczone nagrody laureatom konkursu "Cyfrowy portret noblisty - życie i twórczość Władysława Stanisława Reymonta". Konkurs był organizowany przez Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną we Wrocławiu i dotyczył uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa dolnośląskiego. Polegał na zrobieniu najciekawszej prezentacji multimedialnej o nobliście Władysławie Reymoncie. Uczennica naszej szkoły Magdalena Dziedziak z klasy II PTC zdobyła trzecie miejsce. W swojej pracy Magda wykazała się innowacyjnością i pomysłowością. Jest to ogromne wyróżnienie biorąc pod uwagę iż poziom konkursu był wysoki, a konkurencja duża, oraz fakt, ze twórczość Reymonta Magda pozna dopiero w klasie trzeciej.

Gratulujemy Magdzie i życzymy dalszych sukcesów.

Miło nam poinformować, że Angelika Blicharz - uczennica kl. III technikum w zawodzie technik hodowca koni odbyła trzymiesięczny, zagraniczny staż zawodowy w nowoczesnym gospodarstwie rolnym w Nienburgu w Niemczech.

Organizatorem praktyk rolniczych było Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu. Projekt ,,Nowe umiejętności - większe szanse na europejskim rynku rolnym - staż zawodowy uczniów szkól rolniczych" realizowany był przy wykorzystaniu środków finansowych z programu ERASMUS+. Stronę niemiecką w projekcie reprezentowali: Niemiecki Ośrodek Szkoleniowy dla Techniki Rolniczej DEULA w Nienburgu oraz Dolnosaksońska Izba Rolnicza w Hanowerze.

20 listopada o godzinie 13.00 w Poznaniu odbyło się seminarium, na którym uroczyście wręczono dyplomy ukończenia praktyki oraz certyfikaty i zaświadczenia zrealizowania szkolenia praktycznego.

26-11-2015r. odbył się we Wrocławiu finał Olimpiady wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy pierwszej w zawodzie Technik agrobiznesu: Kamil Kurcbach i Mateusz Zaczyński.

Poziom olimpiady stał na najwyższym poziomie i potrzebne było przeprowadzenie dogrywki, ponieważ kilkoro uczestników miało taką samą, wysoką liczbę punktów.

Nasi reprezentanci zostali wyróżnieni dyplomami i pamiątkowymi nagrodami.

Kamil i Mateusz już zapowiedzieli udział w przyszłorocznej olimpiadzie i walkę o najlepsze pozycje.

30-11-2015r. odbyła się rywalizacja w grupie 2 powiatowego turnieju piłki koszykowej dziewcząt w Liceum Ogólnokształcącym w Strzegomiu.

Walkę o wyjście z grupy stoczyły drużyny: LO Strzegom, ZSCKR Mokrzeszów, III LO Świdnica.

Poziom zawodów był wyrównany. Każda drużyna wygrała jeden mecz. Awans wywalczyły uczennice ze Strzegomia mające najlepszy bilans małych punktów.

Nasze dziewczyny zajęły drugie miejsce i chwalone były przez rywalki za waleczność i walkę do ostatniej sekundy.

-->

"Masowa produkcja królików" Kamila Kurcbacha (1MT) i Dawida Drobnego(1MT) oraz "Modernizacja i przebudowa gospodarstwa rolnego" Jakuba Komornickiego (2MT) i Przemysława Kopacza (4PTC) to dwa biznesplany, które zostały wysoko ocenione przez komisję analizującą uczniowskie projekty własnego biznesu. Kuba i Przemek znaleźli się na podium (3 miejsce), a Kamil i Dawid otrzymali wyróżnienie za oryginalność i nowatorstwo pomysłu. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło podczas "Pikniku przedsiębiorczości" zorganizowanego przez Sudecką Izbę Przemysłowo-Handlową w Świdnicy i Fundację "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego - organizatorów tegorocznego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości na naszym terenie.

Gratulujemy sukcesu uczniom oraz Pani Elwirze Podhalicz, która czuwała nad stroną merytoryczną obydwu biznesplanów.

Podążając za zdrowiem, "fit" sposobem na życie oraz rozszerzającą się wśród młodzieży modą na szczupły wygląd, powstało wiele programów oraz czasopism, które zajmują się szeroko rozumianą filozofią - "żyj fit".

Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów naszej szkoły, nauczyciel wychowania fizycznego Pan Tomasz Podrzycki opracował autorski projekt zajęć "PAŹDZIER FIT", do którego włączył nie tylko młodzież, ale i specjalistów, w tym instruktorkę step aerobiku i pielęgniarkę szkolną.

Celem projektu było umożliwienie uczniom dostępu do tak dziś modnych zajęć fitness oraz zmotywowanie do regularnego uprawiania tego sportu. Projekt składał się z następujących bloków:

 1. Wykład na temat elementarnych podstaw zdrowego odżywiania się.
 2. Prelekcja dotycząca stosowania i zażywania witamin, suplementów diety, odżywek.
 3. Ćwiczenia ogólnorozwojowe - AEROBIK.
 4. Zajęcia taneczno-ruchowe - ZUMBA.
 5. Zajęcia ze STEP AEROBIKU.

W ankiecie podsumowującej projekt, młodzież wskazała, że najbardziej podobały się zajęcia z ZUMBY i STEP AEROBIKU.

10 listopada odbyły się szkolne uroczystości związane z 97 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Zgromadzeni na apelu mieli okazję obejrzeć film historyczny obrazujący Polską drogę do wolności w świetle działań i dokonań marszałka Józefa Piłsudskiego. Prelekcje poprzedził komentarz przygotowany przez uczniów.

Po części oficjalnej przyszła pora na I Szkolny Quiz o Niepodległości, którego pomysłodawczynią była Pani Agnieszka Stelmach - nauczycielka historii i WOS-u. Każda klasa wystawiła dwuosobową drużynę. Zawodnicy mieli w ciągu 15 sekund udzielić prawidłowych odpowiedzi. Poziom był bardzo wyrównany. W test zaangażowała się też publiczność. Ostatecznie I miejsce ex aequo zajęła klasa 2 PTC i 2 MT.

Cała impreza została przygotowana przez klasę 2 MT wraz z wychowawczynią Panią Jolantą Pinczakowską.

3 i 4 listopada 2015r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie przedstawiciel firmy Carvingal ze Szczecina Pan Jarosław Galiśkiewicz przeprowadził kurs carvingu na poziomie podstawowym. W szkleniu brało udział 17 uczniów. Prowadzący zapoznał uczestników z podstawowymi narzędziami do carvingu, historią rzeźbienia w owocach i warzywach. Każdy uczeń stosując się do instrukcji prowadzącego tworzył aranżacje z melona, ananasa, jabłek, winogron, a także mnóstwo czarujących drobiazgów z warzyw (np. wycinanki z ogórka, papryki, rzodkwi, rzodkiewki). Końcowe efekty pokazu mistrza złożyły się na imponującą wystawę prac naszych uczniów.

Mamy nadzieję, że nie jest to ostatnie spotkanie z człowiekiem o tak ogromnych umiejętnościach.

3 listopada 2015r. (wtorek) odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa w naszej szkole. W tym dniu do oddania krwi zgłosiło się 29 uczniów i uczennic oraz mieszkanka Mokrzeszowa. Tym razem udało się zebrać blisko 7 litrów tego cennego daru, co z pewnością pozwoli na uratowanie niejednego ludzkiego życia. W akcji razem z nami uczestniczyła pani dyrektor Joanna Miłobóg.

Nadrzędny celem akcji to zwrócenie uwagi na wzrost zapotrzebowania na krew i propagowanie u młodzieży postaw społecznych. Pomysłodawcą i zarazem organizatorem przedsięwzięcia był Pan Szymon Gumny przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Tym razem akcja odbyła się przed budynkiem szkoły, dokładnie w KRWIOBUSIE. Stałej ekipie, zaprzyjaźnionej już z naszą szkołą jak zawsze pomagali uczniowie, którzy nie mogą jeszcze oddawać krwi.

Kto może oddać krew? Krew oddawać może osoba w wieku 18-65 lat ważąca powyżej 50 kg i ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Bardzo ważne dla bezpieczeństwa krwi jest regularne jej oddawanie. Krew można oddawać co 56 dni, czyli co 8 tygodni, w tym kobiety oddają krew 4, a mężczyźni 6 razy w roku. Samo oddawanie krwi pełnej trwa średnio 8 minut i jest prawie bezbolesne - czujemy najwyżej lekkie ukłucie igłą. Sprzęt używany podczas donacji (czyli oddawania krwi) jest jednorazowy. Aby oddać krew należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, trzeba też wypełnić kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia.

Wszystkim, którzy wzięli udział w honorowej akcji składamy serdeczne podziękowania.

Jak dało się w tym roku zauważyć, Samorząd Uczniowski w naszej szkole jest, działa i ma pomysły. Można było zobaczyć przygotowany przez nas apel na Dzień Nauczyciela, przyłączyliśmy się do akcji charytatywnej pomocy dzieciom. Poza tym dzięki nam w piątek 30 października zgodnie z hasłem: "Kto jest przebrany, ten nie jest pytany", kilku uczniów uniknęło jedynek. We wtorek 2 listopada na długiej przerwie serwowaliśmy tosty i już planujemy na co przeznaczymy zebrane datki…

Jeżeli jesteś człowiekiem z pomysłem, masz poczucie humoru, lubisz działać i chcesz pomagać innym, dołącz do naszego Samorządu!

Wszyscy chętni mogą zgłaszać się do opiekuna SU - Pana Profesora Skotnickiego. Prawie o każdej porze dnia i nocy.

3 listopada był dniem szczególnie nasyconym wydarzeniami, ponieważ zbiegło się w naszej szkole wiele istotnych działań: wspomniana już akcja krwiodawstwa, kurs carvingu, tosty Samorządu Uczniowskiego, a także w ramach profilaktyki antynikotynowej - spotkanie pierwszoklasistów z Panią M. Kruk i Panią A. Kalin - specjalistkami w zakresie oświaty zdrowotnej. Po prelekcji odbył się eksperyment pokazujący co zostaje w płucach po wypaleniu 1 papierosa. Następnie przebadano smokolajzerem uczniów na zawartość CO (ciał smolistych) w płucach. Kilka osób miało niekorzystny wynik, ale większość nie pali i ma zdrowe płuca. Uczniowie wykonywali także test uzależnienia od tytoniu i test motywacji do zaprzestania palenia.

Za rok porównamy i zobaczymy czy Ci, którzy deklarowali chęć rozstania się z nałogiem, osiągnęli to!

28 października 2015 r. w sali świdnickiego teatru odbyły się Dni Kultury Lwowa zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Uczniom ZSCKR w Mokrzeszowie w tym dniu przypadło szczególne zadanie. Ubrani w stroje ludowe, witali przybyłych na tę uroczystość gości, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz lokalnych i duchowieństwa. To już kolejny raz, kiedy nie pozostajemy obojętni na historię i tradycję tych niezwykłych w świadomości Polaków miejsc. Pamiętamy o Kresach doceniając ich wyjątkowy wkład nie tylko w kulturę, ale przede wszystkim w kształtowanie się szeroko rozumianej polskości i umacnianie tożsamości narodowej.

Odmienna była tegoroczna organizacja święta naszych "koniarzy". Gościliśmy w Państwowym Stadzie Ogierów w Książu, gdzie spotkały nas liczne niespodzianki. Pani zootechnik Małgorzata Studzińska oprowadziła nas po Stadzie, także po jego zakamarkach i sekretnych kątach. Byliśmy w szorowani - swoistym muzeum pełnym oryginalnych uprzęży, siodeł, janczarów i pucharów. Zgromadzone trofea zapierają dech i budzą podziw, podobnie jak powozy i karety.

Poznaliśmy niezwykłych ludzi np.: Pana Bartłomieja Kwiatka - "człowieka orkiestrę" posiadacza 10 złotych medali - specjalistę od ogierów, mistrza Polski w tym roku koniem Niger. Ogierem Bazyli - Mistrza Świata Młodych Koni w Powożeniu na Węgrzech. Poza tym miłośnika psów i jego dwaj psi przyjaciele podróżują z nim i końmi po całej Europie i świecie.

Dane nam było uczestniczyć w pokazie ujeżdżania wykonanym przez Panią Katarzynę Koperę - Mistrzynię Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kategorii Młody Jeździec, zawodniczkę Sudeckiego Ludowego Klubu Sportowego "Książ". Pokaz był na poziomie Klasy C z takimi elementami jak: łopatka do wewnątrz, trawers, ciągi w kłusie, galopie, lotne zmiany nogi, kłus i galop wyciągnięty.

Następnie swoje umiejętności prezentowały nasze uczennice. Pokaz zręczności zaprzęgów jednokonnych zaprezentowały Patrycja Cebulska z Jolantą Akielaszek oraz Anna Gogolewska z Moniką Ratkowską.

Okazało się, że nasza pani Dyrektor Joanna Miłobóg kocha nie tylko konie mechaniczne, ale świetnie sobie radzi w zaprzęgu. Koń szedł jak burza, a Pan Mastalerz Robert Niebieszczański musiał Panią Dyrektor stopować, bowiem tak brawurowo cięła batem i pewnie trzymała lejce.

Jolanta Akielaszek i Patrycja Cebulska chyba po skończonej szkole nie muszą martwić się o pracę, gdyż pokaz woltyżerki (w trakcie którego Pani pedagog zamykała ze strachu oczy!) da im pewną posadę w cyrku.

Niewątpliwą atrakcją była przejażdżka wozem biesiadnym po Książańskim Parku Krajobrazowym, który przepięknie wyglądał w jesiennej szacie i w promieniach słońca.

Razem bawiły się z nami mamy uczennic Pani Ratkowska i Pani Józefiak, cała kadra kierownicza szkoły, Pani pedagog i wychowawca kl. III PTH ratujący honor klasy - wielkich nieobecnych.

W tym roku uczennice kl. II PTC przygotowywały zaproszenia i kotyliony. Sprawczynią całego zamieszania i koordynatorem była Pani Joanna Niebieszczańska.

Gratulacje.

23 października mieszkańcy Świdnicy, którzy wybrali się na zakupy do marketu Tesco, mogli przenieść się w świat jabłkowych pyszności wyczarowanych przez uczniów ZSCKR w Mokrzeszowie. Były jabłka pieczone, naleśniki i gofry serwowane na ciepło z musem jabłkowym, szarlotka, ciasteczka z jabłkiem i wiele innych… Oczywiście wszystko zdrowe, bez sztucznych dodatków i konserwantów, bo dobra żywność to zdrowa żywność, a jabłko to najbardziej popularny polski owoc, o którego walorach długo by pisać… Zainteresowanie stoiskiem i pokazem przygotowanym pod czujnym okiem Pani Brygidy Kowalczyk - nauczyciela przedmiotów żywieniowych - było ogromne. Wiele osób dopytywało się o przepisy, które już niedługo będzie można poznać dzięki Szkolnej Księdze Kucharskiej.

Dziękujemy kierownictwu Tesco, a zwłaszcza Pani Annie Momot za "sąsiedzkie" zaproszenie.

W dniach od 21 do 23 października 2015 roku w ramach ogólnopolskich obchodów XVI Dnia Papieskiego pod hasłem "Jan Paweł II - papież rodziny" uczniowie poszczególnych klas uczestniczyli w zorganizowanych z tej okazji okolicznościowych zajęciach. Podczas zajęć religii mieli okazję obejrzeć krótki film animowany przedstawiający biografię Karola Wojtyły, a także wziąć udział w krótkiej grze terenowej.

"Gracze" mieli wykonać 5 zadań o zróżnicowanej skali trudności. Oprócz krótkich pytań w formie quizu i ćwiczenia polegającego na połączeniu wydarzenia z życia Papieża Polaka z odpowiednią datą, nie zabrakło również zadań opisowych wymagających od uczniów informacji z zakresu wiedzy ogólnej, jak to miało miejsce w trakcie rozwiązywania krzyżówki z hasłem. Terenem gry terenowej stały się w tych dniach poszczególne budynki naszej szkoły (główny, internat, budynek dydaktyczny). Jesienna, niezbyt sprzyjająca aura, nie przeszkodziła naszym uczniom dotrzeć do kapliczki przydrożnej i średniowiecznego krzyża pokutnego zlokalizowanych na terenie Mokrzeszowa. Natomiast punkt kulminacyjny zabawy stanowiło przejście pod cokół z popiersiem jedynego słowiańskiego papieża, które znajduje się przed plebanią kościoła parafialnego, gdzie sami uczniowie wspólnotowo pomodlili się w intencji własnych rodzin prosząc o orędownictwo świętego Jana Pawła II.

Wzorem lat ubiegłych, 22 października br. odbyło się spotkanie Pana nadkomisarza Roberta Topolskiego, który w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy zajmuje się sprawami nieletnich.

Celem spotkania było podniesienie poziomu wiedzy z zakresu prawa u naszych uczniów. Omówiono zjawiska patologii społecznej wśród młodzieży, wyjaśniono pojęcia: czyn karalny, przestępstwo, przestępczość nieletnich. Sporo uwagi poświęcono bezpiecznemu korzystaniu z dróg i sprawom zagrożeń w ruchu drogowym. Pan nadkomisarz przypomniał o zgubnych skutkach wagarów, a także wyjaśnił, jaki jest status prawny nauczyciela jako funkcjonariusza publicznego.

Następne spotkanie będzie poświęcone sprawom dopalaczy.

Ze względu na długoletnią współpracę z naszą szkołą Pan Topolski posiada tytuł "Przyjaciela Szkoły".

Popularne polskie warzywo. Mało wymaga, jeśli chodzi o uprawę. Króluje na straganach jesienią, kiedy to zachwyca pięknym pomarańczowym kolorem i okazałymi kształtami. Kusi, żeby coś z niej wyczarować… I nie chodzi tym razem o pyszności w kuchni, gdzie dynia da się przyrządzić na milion sposobów: na słodko, słono, jako danie główne czy dodatek, o czym najlepiej wiedzą przyszli technicy żywienia, którzy teraz pracują nad Szkolną Księgą Kucharską, która niedługo pojawi się na naszej stronie internetowej. Chodzi tu o dynię traktowaną jako materiał dla rzeźbiarzy... z naszego internatu.

Już rozstrzygnięto konkurs na najpiękniej powycinaną dynię á la Halloween. Jury szczególnie spodobały się dzieła: Nicoli Jargieło, Wojtka Kasperskiego i Natalii Stasiak.

3 października 2015r. delegacja ZSCKR w Mokrzeszowie na czele z Panią Dyrektor Joanną Miłobóg uczestniczyła w wydarzeniu o charakterze ogólnopolskim zorganizowanym przez MRiRW w Jabłoniu na Lubelszczyźnie. Wzięli w nim udział przedstawiciele Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie, Lubelskiej Izby Rolniczej, terenowych oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rynku Rolnego i Nieruchomości Rolnych, KRUS, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Temat tegorocznego spotkania brzmiał: "Rolnictwo ekologiczne i produkty rolne wysokiej jakości przyszłością polskiej wsi - PROW 2014-2020".

Każda z 45 szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa miała za zadanie przygotować stoisko, na którym znalazły się produkty tradycyjne, lokalne, regionalne bądź produkty oznaczone znakami: Rolnictwo Ekologiczne lub Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne, Gwarantowana Tradycyjna Specjalność, Poznaj Dobrą Żywność lub produkty objęte innymi krajowymi systemami jakości żywności.

Dzięki współpracy szkoły z Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i wsparciu Pani Magdaleny Rumiancew-Wróblewskiej (z-ca dyr. DODR we Wrocławiu) mogliśmy pochwalić się znakomitymi przetworami z naszych terenów, czyli m.in.:

 • ogórkami konserwowymi ze Ścinawy, które uzyskały prestiżową "Perłę" w ramach konkursu "Nasze kulturowe dziedzictwo",
 • sokami z Lutyni, które zgodnie z wielopokoleniową tradycją "Maciejowego Sadu" tłoczone są z ekologicznych owoców i nie zawierają konserwantów,
 • luksusowymi przetworami produkowanymi przez firmę "Asperfield" Sp. z o.o., które powstają na bazie wyselekcjonowanych produktów pochodzących z najlepszych upraw i zachwycają wysublimowanym smakiem marynaty,
 • miodem z "Pasieki od Turka", który posiada różnorakie działania lecznicze oraz zachwyca nie tylko smakiem, ale i zapachem i kolorem.

Prezentacja była doskonałym sposobem nie tylko na promocję polskiego rolnictwa i niepodważalnych walorów produktów tradycyjnych i regionalnych z całej Polski, ale pozwoliła także pokazać szkołę w Mokrzeszowie wraz z jej atrakcyjną ofertą kształcenia.

Od dawna wiadomo, że śpiewać każdy może, a teraz zmodyfikowana wersja tego powiedzonka w naszej szkole brzmi: "Gotować każdy może …".

W ubiegłym roku zainicjowaliśmy projekt warsztatów kulinarnych z udziałem uczniów, nauczycieli, rodziców i chętnych gimnazjalistów. Jeśli uznamy, że to były początki i raczkowaliśmy, to wczoraj już był to szlachetny bieg po laury. W trakcie degustacji padało pytanie …przeszliśmy dalej? To były żarty, ale ciąg dalszy nastąpi i już są plany następnych takich zajęć.

Ktoś może zapyta: "W czym tkwi sukces?" Ktoś inny zapyta: "Po co? Komu się chce?" Odpowiedzi udzielą wczorajsi uczestnicy tej wielkiej uczty: P. E. Mizerska, P. M. Kuklińska, P. E. Podhalicz, P. T. Podrzycki, P. Sz. Gumny, P. R. Skotnicki, a także P. Dyr. I. Cieślik- Jagielska i P. A. Górniak. Dlaczego było wspaniale? Ponieważ naszymi nauczycielami, instruktorami byli uczniowie z kl. II PTC, którzy z cierpliwością, fachowo udzielali nam instrukcji, poprawiali i pomagali nam. Nad wszystkim królowała i miała pieczę P. Brygida Kowalczyk.

Co ugotowaliśmy i upiekliśmy? Tego Wam nie zdradzę. Będziecie mogli dowiedzieć się wkrótce, gdyż na naszej stronie niebawem pojawi się "Wielka Szkolna Księga Kulinarna", tam znajdziecie przepisy.

Dziękujemy za współpracę uczniom: C. Kisiel, K. Majewskiej, K. Mikłaszewicz, D. Dutkiewiczowi, D. Kuźmie, M. Dziedziak, W. Stasik, S. Matjaszkowi i M. Olszówce.

Dziękujemy za to, że chciało im się chcieć!

13 października w ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej w ZSCKR w Mokrzeszowie odbył się apel z udziałem całej społeczności szkolnej. Organizatorem uroczystości był Samorząd Uczniowski.

Część oficjalną wydarzenia otworzyło usankcjonowane tradycją ślubowanie uczniów klas pierwszych. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Joanna Miłobóg, która w swoim przemówieniu nawiązała do historii, przywołała zasługi Komisji Edukacji Narodowej, a następnie zaakcentowała społeczne znaczenie zawodu nauczyciela oraz podkreśliła jego wyjątkowy charakter jako misji i powinności. Jako pierwsza złożyła życzenia wszystkim pracownikom pedagogicznym i niepedagogicznym szkoły, dziękując za ich codzienne zaangażowanie i sumienne wypełnianie niełatwych obowiązków. Następnie wspólnie odśpiewano Pieśń Szkoły.

Wreszcie przyszła kolej na program przygotowany przez uczniów pod czujnym okiem opiekuna SU, Pana Ryszarda Skotnickiego. Dzięki humorystycznym scenkom można było zobaczyć jak wygląda szkolne życie w nieco krzywym zwierciadle… Było wesoło i miło. Nie zabrakło też pamiątek-upominków, czyli oryginalnych zdjęć z mottem i dedykacją, które otrzymał każdy nauczyciel i pracownik szkoły.

7 i 8 października reprezentacja Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie w piłce koszykowej dziewcząt wzięła udział w dolnośląskim finale gier zespołowych w Nowej Bystrzycy. Imprezie patronuje zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych. Do finałowego rozstrzygnięcia stanęły drużyny z Rakowic, Milicza, Wołowa i Mokrzeszowa.

Pierwsze miejsce zajęły dziewczęta z Rakowic, prezentując wysoki poziom. Drugie miejsce przypadło drużynie z Milicza. Po zaciętej walce, trzecie miejsce zajęła reprezentacja Wołowa. Nasze dziewczyny uplasowały się na czwartym miejscu.

Zgodnym głosem wszystkie rywalki uznały, że uczennice z Mokrzeszowa były najbardziej waleczne i włożyły najwięcej serca w grę.

Gimnazjum Nr 2 ze Świdnicy zaprosiło nas 30 września na festyn jesienny inspirowany motywami ludowymi. My, jako szkoła zlokalizowana na wsi, łącząca tradycje z nowoczesnością, kształcąca w ciekawych zawodach, zaprezentowaliśmy to, co mamy najlepszego: wspaniałych uczniów z kl. II technikum w zawodzie: technik żywienia i gospodarstwa domowego, nasze interesujące kierunki kształcenia i smakołyki.

Co było hitem? 15 chlebów, każdy inny, z różnymi dodatkami, od chlebów z ziarnami po kokosowe i bananowe. Był też dobry smalec i ogórki kiszone wg receptury babci.

Wcale nie dziwi, że zainteresowanie naszym stoiskiem było duże, a nawet dwie gimnazjalistki już się zdecydowały na wybór naszej szkoły. Brawa należą się Pani Brygidzie Kowalczyk, grupie żywieniowców z kl. III i ekipie z kl. II technikum w zawodzie: technik żywienia i gospodarstwa domowego. Jesień powitano, ale akurat pogoda była kapryśna.

To było bardzo miłe popołudnie 1 października odbyły się warsztaty dla rodziców i wychowawców klas pierwszych. Celem zajęć było budowanie płaszczyzn współpracy pomiędzy rodzicami a szkołą. Poprzez zabawy ukazano walory komunikacji jawnej i otwartej.

Pani wicedyrektor Luiza Kępińska omówiła zasady funkcjonowania uczniów w nawiązaniu do statutu i obowiązujących regulaminów. Wyjaśniła ideę kontraktów. Sporo uwagi poświęcono monitorowaniu czasu wolnego uczniów, sposobu racjonalnego wykorzystania czasu i właściwego nim gospodarowania, a także planowaniu uczenia się.

Było dużo śmiechu, kiedy rodzice starali się odgadnąć, które herby są autorstwa ich dzieci. Spotkanie zakończyła wyliczanka oczekiwań. Rodzice pragną dobrych kontaktów z nauczycielami, zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i dyscyplinowania ich. Wychowawcy także liczą na zaangażowanie rodziców, udział w zebraniach. Wynika z tego, że w pracy wychowawczej idziemy w tą samą stronę, a współpracę zaczynamy z dobrym nastawieniem. Warsztaty prowadziła Pani pedagog Ewa Mizerska. Rodzice zapowiedzieli gotowość udziału w kolejnym tego typu spotkaniu.

W roku szkolnym 2014/2015 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie wziął udział w drugiej edycji ogólnopolskiego programu Centrum Edukacji Obywatelskiej "WF z klasą". Inicjatorem przedsięwzięcia, i jednocześnie koordynatorem programu był w naszej szkole Pan Tomasz Podrzycki. W działania zaangażowali się także: nauczyciel wychowania fizycznego - Pan Marcin Wójciak i nauczyciel informatyki - Pan Ryszard Skotnicki.

Wszyscy uczniowie spisali się znakomicie realizując następujące, wybrane przez siebie zadania programu. Najciekawsze z nich to:

 • założenie i prowadzenie bloga "WF z klasą",
 • zorganizowanie debaty uczniowskiej: "Niska frekwencja na lekcjach wychowania fizycznego",
 • przeprowadzenie lekcji interdyscyplinarnej, czyli lekcja wychowania fizycznego po angielsku,
 • przygotowanie II CROSS MOKRZESZOWSKIWGO - imprezy sportowej integrującej lokalną społeczność
 • nauka układu tanecznego ZUMBA na lekcjach wf dla dziewcząt

Na zakończenie programu szkoła otrzymała certyfikat, który tylko potwierdza rzecz dla na wiadomą, że w ZSCKR w Mokrzeszowie prowadzi się WF z klasą!

Zapraszamy na warsztaty dla rodziców uczniów klas I
01.10.2015r. godz. 16:30
w świetlicy Internatu.

23.09.20015 r. pierwszoklasiści zostali ostatecznie włączeni do społeczności uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Mokrzeszowie, tym samym przyjmując na siebie wszystkie prawa, przywileje i obowiązki.

Tak zwane "otrzęsiny" klas pierwszych były zabawą połączoną z bezwzględną rywalizacją uczniów o palmę pierwszeństwa w poszczególnych konkurencjach oraz ostateczny wynik w klasyfikacji końcowej. Uroczystość, zorganizowali zwycięzcy ubiegłorocznych otrzęsin - klasa II technikum w zawodzie technik agrobiznesu. Pierwszą (i zdawałoby się najłatwiejszą) konkurencją było przedstawienie publiczności swojej klasy, a więc: profilu nauczania i portretu wychowawcy. Niby nic trudnego, ale zaprezentowanie się na forum w sposób dowcipny i interesujący nie należy do łatwych. Kolejne konkurencje to: bieg z jajkiem, trzymanie sztangi na czas, jedzenie cytryny posypanej dodatkowo kwaskiem cytrynowym, wyławianie buzią jabłek z wody bez użycia rąk, robienie pompek, podbijanie piłki nogą, śpiewanie piosenek, kręcenie biodrami hula hop i wiele innych. Mimo że przyszli mechanicy-operatorzy pojazdów i maszyn rolniczych szli łeb w łeb z przyszłymi technikami architektury krajobrazu i technikami żywienia, zwycięstwo przypadło klasie 1MT.

"Otrzęsiny" Anno Domini 2015 okazały się świetną zabawą zarówno dla młodzieży, jak i nauczycieli. Pokazały jak można kulturalnie spędzać czas integrując jednocześnie środowisko uczniowskie.

Gotowanie może być naprawdę wspaniałą przygodą. Przekonali się o tym przyszli technicy żywienia i usług gastronomicznych, którzy 15 września stanęli ramię w ramię z prawdziwym mistrzem sztuki kulinarnej - Panem Grzegorzem Wiatrowskim - szefem kuchni i właścicielem restauracji "Balkon" we Wrocławiu.

Z ekskluzywnych produktów, takich jak np. jaja zielononóżek, ser biały z Międzyborza, szyjki rakowe, komosa ryżowa, trawa żubrowa, filet z pstrąga wspólnie wyczarowali wykwintne dania, które chciałaby mieć w karcie każda dobra restauracja.

Na talerzach pojawiły się:
 • Rolada biszkoptowa z serem z Międzyborza i warzywami na sałacie
 • Zupa krem z ogórka kiszonego z kluseczkami drobiowymi
 • Filet z pstrąga kłodzkiego w sosie z szyjek rakowych i kopru włoskiego
 • Polędwiczka z prosięcia aromatyzowana trawą żubrową w sosie z selera, jabłka i orzechów.

Przedsięwzięcie było możliwe dzięki współpracy szkoły z Agencją Rynku Rolnego OT/ we Wrocławiu. W tym roku szkolnym był to pierwszy z cyklu warsztatów dla młodzieży, których celem jest uatrakcyjnienie praktycznej nauki zawodu w ramach troski o wysoką jakość kształcenia.

9 września z inicjatywy wychowawców internatu odbył się koncert kameralny na rozpoczęcie roku szkolnego pt. "Muzyka na dobry początek". Mieliśmy przyjemność usłyszeć utwory znane i mniej znane z kanonu muzyki klasycznej, popularnej i filmowej. Obok dzieł takich kompozytorów, jak: Bach, Haydn i Czajkowski, zabrzmiały dźwięki "Libertanga" Astora Piazzoli, "Hallelujah" Leonara Cohena oraz popularny motyw Ennio Morricone skomponowany do filmu "Misja".

Taką ucztę melomana zgotowały nam zaprzyjaźnione ze szkołą studentki V roku instrumentalistyki: Pani Anna Marszałek - wiolonczela (Akademia Muzyczna we Wrocławiu) i Magdalena Sapalska - klarnet, akompaniament (Akademia Sztuki w Szczecinie).

Muzyka niewątpliwie uszlachetnia, łagodzi obyczaje, dostarcza wielu pozytywnych i przyjemnych odczuć, dlatego również i ten kameralny koncert wzbogacił nas i nastroił optymistycznie na dobry początek roku szkolnego…

4 września odbył się w naszej szkole kiermasz używanych podręczników. Każdy uczeń mógł zakupić wybraną książkę w dobrej cenie. Była to także okazja dla uczniów młodszych klas do rozmowy ze starszymi kolegami i wymiany doświadczeń.

Książki kupione, więc nie pozostało już nic innego, tylko się uczyć…

Już 58 raz w ZSCKR w Mokrzeszowie rozpoczął się nowy rok szkolny. Pani dyrektor Joanna Miłobóg serdecznie powitała po wakacyjnej przerwie wszystkich uczniów i nauczycieli, kierując szczególnie ciepłe słowa do pierwszoklasistów. Cieszy fakt, że jest ich więcej niż w roku ubiegłym, gdyż oprócz dwóch klas technikum, w zasadniczej szkole zawodowej podejmuje naukę 20 przyszłych mechaników-operatorów pojazdów i maszyn rolniczych

.

Nowy rok szkolny ma to do siebie, że jest czystą kartą. I uczniowie i nauczyciele mają nadzieję, że osiągną wyjątkowy sukces: średnie z przedmiotów będę wysokie, egzaminy zawodowe zdane na 100%, a rywale, z którymi przyjedzie się zmierzyć podczas zawodów, konkursów i olimpiadach, rozłożeni na łopatki…

I niech tak będzie. Niech każdy dzień w roku szkolnym 2015/2016 przynosi uczniom, nauczycielom oraz rodzicom radość i satysfakcję, tak, aby 24 czerwca w dniu zakończenia zajęć mogli stwierdzić, że to był dobry czas dla wszystkich.

5 września 2015r. w ZSCKR w Sokołowie Podlaskim odbyła się ogólnopolska inauguracja roku szkolnego 2015/2016 szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wśród 45 pocztów sztandarowych nie zbrakło także naszych przedstawicieli. Uczniowie wraz z Panią dyrektor Joanną Miłobóg i Panią wicedyrektor Luizą Kępińską wzięli udział we wszystkich częściach wydarzenia, którego ważnym punktem było otwierające nowy rok szkolny wystąpienie Pana Ministra Marka Sawickiego.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 01.09.2015r. (wtorek) godz. 9:00

rok szkolny 2014/2015
rok szkolny 2013/2014
rok szkolny 2012/2013
Organ prowadzący
Szkoła prowadzona przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Erasmus+

Ważne linki